Fordham University            The Jesuit University of New York
 


Spring 2013 Courses

Below is a listing of International Studies courses being offered in SPRING, 2013.

Please read the following notes and review degree requirements carefully before choosing your courses:

* The listed courses all count toward International Studies in general. However, to count toward your major requirements, they must fulfill an IS core requirement or be an appropriate elective for your chosen track.

  • Understanding the listings below: The first number is the CRN (course registration number), followed by the department and course number, then the school and course section, then the number of credits, course name (and Fordham core attributes), days and time and instructor. L=LC day; C=LC eve; R=RH day; E=RH eve.
  • Example: INST 2500 L01 4 = INST 2500 [course] L01 [LC day, section 1]; 4 [# of credits].
  • Course Attributes: EP1, etc.= Eloquentia Perfecta 1, etc; Adv SS =Advanced Social Science; Glob=Globalism; Inter Cap= Interdisciplinary Capstone; Adv Hist = Advanced History; Adv Lit= Advanced Literature; Sac Texts & Trad= Sacred Texts and Traditions; Val Sem= Senior Values Seminar; and Plur = Pluralism. Note: courses with a 5000 number are graduate courses that may be open to undergraduates—check with the instructor.

* Language courses for the IS major are not listed here. Please see the language requirements below.
* If you think a course not on the list should be, please contact me at: tdeluca@fordham.edu. Please send the CRN, the course number (eg. INST 2500), course title, and the professor's name. Rules of thumb—For the 1) international track: a course must be global or compare regions of the world; 2) regional track: a course must focus most attention on one region. For both: course should include material that comes up to the present time.

For more information about the major you can also consult the IS website.

INTERNATIONAL STUDIES REQUIREMENTS - 13 courses are required for the major.

THE INTERNATIONAL STUDIES CORE: 5 COURSES
1. Introduction to International Studies 


INST 2500 - Introduction to International Studies
2. International Politics and Law: One course from: 
POSC 2501 - Introduction to International Politics Or POSC 2610 - Introduction to Comparative Politics
 Or POSC 3505 - International Law
3. International Economics and Political Economy: One course from: ECON 3244 - International Economic Policy Or ECON 3346 - International Economics
 Or POSC 3915 - International Political Economy


4. Contemporary World History and Culture: One Course from:
INST 3859 - Post-1945: A Global History
 Or ANTH 3351 - Comparative Cultures
 Or ANTH 3725 - Culture and Culture Change

 Or SOCI 3046 – International Sociology
5. Senior Thesis Seminar: INST 4000 - International Studies Senior Thesis Seminar (only offered in fall semesters)

THE REGIONAL OR INTERNATIONAL TRACK: 6 COURSES

6-11. Track Requirements: Six Courses in your chosen track.

THE INTERNATIONAL STUDIES LANGUAGE: 2 COURSES
12-13: Language Requirement: Two courses in addition to the Fordham core in a language appropriate for your track.

*QUESTIONS: Contact the IS Director, Tom De Luca, at: tdeluca@fordham.edu or come to 925F at Lincoln Center.


INTERNATIONAL STUDIES CORE
Introductory Course
20094 INST  2500 C01  4 INTRO TO INTERNATIONAL STUDIES (Glob) 06:00 pm-
08:45 pm 
TBA 

Contemporary History & Culture
13395 INST  3859 L01  4 POST-1945: A GLOBAL HISTORY (Adv Hist) TF  11:30 am-
12:45 pm 
Michael Marme' (P) 
10779 ANTH  3351 R01  4 COMPARATIVE CULTURES (Glob/Adv SS)  MR  08:30 am-
09:45 am 
Alan M. Trevithick (P)
10781 ANTH  3351 R02  4 COMPARATIVE CULTURES (Glob/Adv SS)  02:30 pm-
04:59 pm 
Hannah Jopling (P) 
11721 ANTH  3725 L01  4 CULTURE & CULTURE CHANGE (Adv SS/ Glob)  MR  02:30 pm-
03:45 pm 
Aseel Sawalha (P)
19766 ANTH  3725 R01  4 CULTURE & CULTURE CHANGE (Glob)  MR  04:00 pm-
05:15 pm 
Oswaldo H. Benavides (P)

International Politics and Law
11110 POSC  2501 R01  4 INTRO INT'L POLITICS  MR  02:30 pm-
03:45 pm 
Marcus C. Holmes (P) 
20706 POSC  2501 E01  4 INTRO INT'L POLITICS  06:30 pm-
09:15 pm 
Mohammad Fakhari (P)
11112 POSC  2610 R01  4 INTRO TO COMPARATIVE POLITICS  MR  10:00 am-
11:15 am 
Jose A. Aleman (P) 

International Economics & Political Economy
11025 ECON  3244 R01  4 INT'L ECONOMIC POLICY  MR  08:30 am-
09:45 am 
Greg Winczewski (P) 
15260 ECON  3244 R02  4 INT'L ECONOMIC POLICY  MR  10:00 am-
11:15 am 
Greg Winczewski (P) 
20683 ECON  3346 E01  4 INTERNATIONAL ECONOMICS  SU 01:00 pm-
06:00 pm 
Siamack Shojai (P) 
19897 POSC  3915 L01  4 INTERNATIONAL POL ECON  MR  10:00 am-
11:15 am 
Sarah P. Lockhart (P)
11121 POSC  3915 R01  4 INTERNATIONAL POL ECON (Adv SS)  MR  10:00 am-
11:15 am 
Marcus C. Holmes (P) 

THESIS SEMINAR: ONLY OFFERED IN FALL SEMESTERS
INTERNATIONAL INTERNSHIP ELECTIVE
11504 INST  3000 L01 4 INTERNATIONAL INTERNSHIP (use for any track) TF  8:30 am-
9:45 am
Amanda R. Taub (P) 

REGIONAL TRACK 
AFRICA
11504 INST  3000 L01  4 INTERNATIONAL INTERNSHIP (use for any track) TF  8:30 am-
9:45 am
Amanda R. Taub (P) 
17682 AFAM  1600 R01  3 UNDRSTND HIST CHNGE: AFRICA (Glob)  TF  11:30 am-
12:45 pm 
Jane K. Edward (P) 
19867 AFAM  3693 L01  4 CONTEMP AFRICAN LITERATURES (EP3)  MW  11:30 am-
12:45 pm 
Fawzia Mustafa (P) 
18048 AFAM  3695 L01  4 MAJOR DEBATES IN AFRICAN STUD (Glob/EP3)  MW  01:00 pm-
02:15 pm 
Amir H. Idris (P) 
18048 AFAM  3695 L01  4 MAJOR DEBATES IN AFRICAN STUD (Globalism/EP3)  MW  01:00 pm-
02:15 pm 
Amir H. Idris (P) 
19916 AFAM  4192 R01  4 RACE & RELIG: TRANS ATLANTIC (Val Sem/ EP4)  MR  04:00 pm-
05:15 pm 
Robert B. Anderson (P) 
17176 HIST  3940 R01  4 THE AFRICAN CITY: (Service Learning / Adv Hist)  11:30 am-
02:00 pm 
Carina E. Ray (P) 
19693 POSC  3508 R01  4 POLITICS OF HUMANITARIANISM IN AFRICA (Adv SS)  TF  01:00 pm-
02:15 pm 
Melissa T. Labonte (P)

ASIA
11504 INST  3000 L01  4 INTERNATIONAL INTERNSHIP (use for any track) TF  8:30 am-
9:45 am
Amanda R. Taub (P) 
10979 HIST  1550 R01  3 UNDRSTND HIST CHANGE: EAST ASIA (Glob)  MR  10:00 am-
11:15 am 
Grace Shen (P)
19845 HIST  3922 L01  4 EAST ASIAN CITIES  TF  02:30 pm-
03:45 pm 
Michael Marme' (P)
20335 MAND  3040 R01  4 TOPICS IN MANDARIN CHINESE LIT (in Chinese/ Adv Lit)  TF  11:30 am-
12:45 pm 
Huicong Zhang (P)
20801 MKBU  3444 R01  3 ST: CHINESE CULTURE& MARKETING  MR  02:30 pm-
03:45 pm 
Kim I. Dramer (P)
20104 POSC  3632 C01  4 CHINA & US IN GLOBAL ERA +2 wk China trip/fee (glob) 06:00 pm-
08:45 pm 
Thomas De Luca (P) 
19732 THEO  3720 R01  3 HINDU LIT & ETHICS (Globalism/Sac Texts & Trad)  MR  02:30 pm-
03:45 pm 
Joshua D. Schapiro (P)
15155 THEO  3724 R01  3 CLASSIC BUDDHIST TEXTS (Glob/Sac Texts & Trad)  MR  10:00 am-
11:15 am 
Joshua Schapiro (P) 
17266 THEO  3724 R02  3 CLASSIC BUDDHIST TEXTS (Glob/Sac Texts & Trad)  MR  11:30 am-
12:45 pm 
Joshua D. Schapiro (P)

EUROPE
11504 INST  3000 L01  4 INTERNATIONAL INTERNSHIP (use for any track) TF  8:30 am-
9:45 am
Amanda R. Taub (P) 
19803 COLI  3100 R01  4 WORLD CINEMA MASTERPIECES (Adv Lit)  TF  11:30 am-
12:45 pm 
Philip T. Sicker (P) 
19868 COLI  3450 L01  4 CITY IN LITERATURE & ART (EP3) 02:30 pm-
05:15 pm 
Anne G. Hoffman 
20715 COMM  3412 E01  4 ITALIAN FILM  SU 09:00 am-
05:30 pm 
Matilde M. Fava (P)
10661 ENGL 2000 L02 3 T&C: MOERN IRISH LITERATURE (EP2) MR 02:30 pm-
03:45 pm 
TBA
10581 ENGL  2000 R13  3 TEXTS & CONTEXTS: MODERN IRISH LITERATURE (EP2) TF  08:30 am-
09:45 am 
Frank M. Kerins (P) 
10582 ENGL  2000 R14  3 TEXTS & CONTEXTS: MODERN IRISH LITERATURE (EP2) TF  10:00 am-
11:15 am 
Frank M. Kerins (P)
19992 ENGL  3137 R01  4 WORLD CINEMA MASTERPIECES (Adv Lit)  TF  11:30 am-
12:45 pm 
Philip T. Sicker (P) 
20090 HIST  1000 C01  3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR  06:00 pm-
08:45 pm 
Howard Krukofsky (P) 
20719 HIST  3624 E01  4 EUROPEAN CITIES  01:00 pm-
06:00 pm 
Craig W. Pilant (P)
19859 MLAL  3060 L01  4 MAGIC & REALITY IN RUSSIAN LIT (Adv Lit)  MR  02:30 pm-
03:45 pm 
Y. Pomerantsev (P)
19819 SPAN  3561 R01  4 REPRESENTING THE GYPSY (Taught in Spanish/Adv Lit)  MR  11:30 am-
12:45 pm 
J. Jim.-Belmonte (P)

LATIN AMERICA
11504 INST  3000 L01  4 INTERNATIONAL INTERNSHIP (use for any track) TF  8:30 am-
9:45 am
Amanda R. Taub (P) 
17343 ANTH  3470 R01  4 PEO & CULT LAT Am (Glob)  MR  04:00 pm-
05:15 pm 
Karen Velasquez (P) 
20678 FNBU  4472 E01  3 ST: STUDY TOUR OF BRAZIL  05:30 pm-
08:00 pm
TBA
11315 HIST  1400 L01  3 UNDRSTND HIST CHNGE: LATIN AM (Globalism)  TF  08:30 am-
09:45 am 
Hector Lindo-Fuentes (P) 
17651 HIST  1400 L02  3 UNDRSTND HIST CHNGE: LATIN AM (Globalism)  TF  01:00 pm-
02:15 pm 
Hector Lindo-Fuentes (P) 
10972 HIST  1400 R01  3 UNDRSTND HIST CHNGE: LATIN AM (Glob/EP1)  MR  08:30 am-
09:45 am 
Sarah E. Penry (P) 
10974 HIST  1400 R02  3 UNDRSTND HIST CHNGE: LATIN AM (Glob/EP1)  MR  10:00 am-
11:15 am 
Sarah E. Penry (P) 
19955 HIST  3950 R01  4 LATINO HISTORY (Adv Hist/ Plur/EP3)  TF  02:30 pm-
03:45 pm 
Salvador Acosta (P)
19727 HIST  3972 L01  4 REVOLUTION IN CENTRAL AMERICA  TF  10:00 am-
11:15 am 
Hector Lindo-Fuentes (P)
18699 LALS  3600 R01  4 LATIN AMERICA: CURRENT TRENDS  05:30 pm-
08:00 pm 
Juan C. Vignaud (P)
20072 LALS  5001 L01  4 LAT AMER & LATINO CULTRS  05:30 pm-
08:00 pm 
Cynthia M. Vich (P)
19820 SPAN  3826 R01  4 LAT AMER & WORLD LIT (Taught in Spanish/Adv Lit)  MR  02:30 pm-
03:45 pm 
Gioconda Marun (P)

MIDDLE EAST
11504 INST  3000 L01  4 INTERNATIONAL INTERNSHIP (use for any track) TF  8:30 am-
9:45 am
Amanda R. Taub (P) 
11317 HIST  1700 L01  3 UNDRSTND HIST CHNGE: MIDEAST: (Glob)  MR  08:30 am-
09:45 am 
Jean-Marc Oppenheim (P) 
17161 HIST  1750 R01  3 UNDRSTND HIST CHANGE: ISLAM HIST/CULTURE (Glob)  TF  10:00 am-
11:15 am 
Ebru Turan (P)
20073 MEST  2000 C01  4 INTRO TO MODERN MIDEAST  06:00 pm-
08:45 pm 
Jean-Marc Oppenheim (P) 
20002 MEST  4001 L01  4 SEM:MIDDLE EAST  02:30 pm-
05:15 pm 
John P. Entelis (P)
19817 MLAL  3442 R01  4 ARAB CULTURE &  MEDIA (Taught in English/Adv Lit)  TF  01:00 pm-
02:15 pm 
Mohamed A. Alsiadi (P)
17204 THEO  3711 L01  4 SAC TEXTS OF THE MIDEAST (Glob/Sac Texts& Trad)  TF  08:30 am-
09:45 am 
Kathryn M. Kueny (P)

INTERNATIONAL TRACK
11504 INST  3000 L01  4 INTERNATIONAL INTERNSHIP (use for any track) TF  8:30 am-
9:45 am
Amanda R. Taub (P) 
19892 AFAM  3684 R01  4 FOOD AND GLOBALIZATION (Inter Cap)  MR  11:30 am-
12:45 pm 
O. LaBennett/J. Kim (Ps) 
19916 AFAM  4192 R01  4 RACE & RELIG: TRANS ATLANTIC (Val Sem/EP4)  MR  04:00 pm-
05:15 pm 
Robert B. Anderson (P) 
19763 ANTH  2620 R01  4 THE ANTHROPOLOGY OF CITIES  TF  10:00 am-
11:15 am 
Francine A Moccio (P)
19765 ANTH  3343 R01  4 GHETTOS AND GATED COMMUNITIES (Glob/EP3)  TF  01:00 pm-
02:15 pm 
Hannah Jopling (P)
10779 ANTH  3351 R01  4 COMPARATIVE CULTURES (Glob/ Adv SS)  MR  08:30 am-
09:45 am 
Alan M. Trevithick (P)
10781 ANTH  3351 R02  4 COMPARATIVE CULTURES (Globalism/Adv SS)  02:30 pm-
04:59 pm 
Hannah Jopling (P) 
10783 ANTH  3373 R01  4 ENVIRONMENT & HUM SURVIVAL (Glob/Inter Cap)  TF  08:30 am-
09:45 am 
Allan Gilbert (P) 
17777 ANTH  3373 R02  4 ENVIRONMENT & HUM SURVIVAL (Glob/Inter Cap)  TF  10:00 am-
11:15 am 
TBA 
12849 ANTH  3490 R01  4 ANTHRO POLITIC VIOLENCE (Adv SS)  TF  02:30 pm-
03:45 pm 
Kimberly E. Consroe (P)
20860 ANTH  3710 C01  4 BILINGUALISM :LOCAL PRACT/ GLOB PERSPECTIVES  06:00 pm-
08:45 pm 
TBA
11721 ANTH 3725 L01  4 CULTURE & CULTURE CHANGE (Glob/Adv SS)  MR  02:30 pm-
03:45 pm 
Aseel Sawalha (P)
19766 ANTH 3725 R01  4 CULTURE & CULTURE CHANGE (Glob)  MR  04:00 pm-
05:15 pm 
Oswaldo H. Benavides (P)
19907 ANTH  3726 L01  4 LANGUAGE, GENDER & POWER  MW  11:30 am-
12:45 pm 
TBA
19803 COLI  3100 R01  4 WORLD CINEMA MASTERPIECES (Adv Lit)  TF  11:30 am-
12:45 pm 
Philip T. Sicker (P) 
19868 COLI  3450 L01  4 CITY IN LITERATURE & ART (EP3) 02:30 pm-
05:15 pm 
Anne G. Hoffman 
10438 COMM  3106 R01  4 INTERNATIONAL COMMUNICATION (Glob/Adv SS)  11:30 am-
01:59 pm 
Marg. Hardenbergh (P) 
19999 ECON 3240 L01 4 WORLD POVERTY(SERVICE LEARNING) TF 10:00am-
11:15AM
Janis Barry (P)
15200 ECON  3240 R01  4 WORLD POVERTY (Glob/Adv SS)   MR  02:30 pm-
03:45 pm 
Darryl L. McLeod (P) 
10890 ECON  3240 R02  4 WORLD POVERTY ((Glob/Adv SS)  MR  04:00 pm-
05:15 pm 
Darryl L. McLeod (P) 
11025 ECON  3244 R01  4 INT'L ECONOMIC POLICY  MR  08:30 am-
09:45 am 
Greg Winczewski (P) 
15260 ECON  3244 R02  4 INT'L ECONOMIC POLICY  MR  10:00 am-
11:15 am 
Greg Winczewski (P) 
20683 ECON  3346 E01  4 INTERNATIONAL ECONOMICS  01:00 pm-
06:00 pm 
Siamack Shojai (P) 
15261 ECON  3347 R01  4 INTERNATIONAL FINANCE  MR  02:30 pm-
03:45 pm 
Ralf H. Hepp (P) 
20086 ECON  3385 C01  4 ECON OF ENERGY  06:00 pm-
08:45 pm 
Shapoor Vali (P) 
15725 ECON  5510 R01  4 INTERNATIONAL ECONOMIC POLICY 07:30 pm-
09:20 pm 
Henry Schwalbenberg (P)
15727 ECON  5570 R01  4 GLOBAL FINANCIAL MARKETS  07:30 pm-
09:20 pm 
Michael D. Buckley (P)
19992 ENGL  3137 R01  4 WORLD CINEMA MASTERPIECES (Adv Lit)  TF  11:30 am-
12:45 pm 
Philip T. Sicker (P) 
19829 ENGL  3684 R01  4 FOOD AND GLOBALIZATION (Inter Cap)  MR  11:30 am-
12:45 pm 
Kim/LaBennett (Ps)
19924 ENVP  2000 R01  4 INTRO TO ENVIRONMENTAL POLICY  10:00 am-
12:30 pm 
Edward Van Buren (P)
15280 ENVS  1000 R01  3 INTRO ENVIRON SCIENCE  TF  11:30 am-
12:45 pm 
Jon M. Friedrich (P)
20565 FNBU  4450 E01  3 GLOBAL INVESTMENTS  06:30 pm-
09:15 pm 
David F. McCarthy (P) 
20566 FNBU  4450 E02  3 GLOBAL INVESTMENTS  06:30 pm-
09:15 pm 
David F. McCarthy (P) 
20567 FNBU  4450 R01  3 GLOBAL INVESTMENTS  MR  02:30 pm-
03:45 pm 
James Russell Kelly (P)
19726 HIST  3855 L01  4 AM FOREIGN POL SINCE 1898  TF  02:30 pm-
03:45 pm 
Marianne B. Geiger (P)
17176 HIST  3940 R01  4 THE AFRICAN CITY: (Service Learning/Adv Hist)  11:30 am-
02:00 pm 
Carina E. Ray (P) 
19955 HIST  3950 R01  4 LATINO HISTORY (Adv Hist/ Plur/EP3)  TF  02:30 pm-
03:45 pm 
Salvador Acosta (P)
19720 HIST  4010 L01  4 GENOCIDE  MW  01:00 pm-
02:15 pm 
Edward Bristow (P)
20068 HIST  4308 L01  4 ANTISEMITISM  MR  10:00 am-
11:15 am 
Doron Ben-Atar (P)
17923 HUAF  4001 L01  4 HUMANITARIAN ACTION  02:30 pm-
05:15 pm 
Hoogenhouck-Tulleken (P) 
13395 INST  3859 L01  4 POST-1945: A GLOBAL HISTORY (Adv Hist) TF  11:30 am-
12:45 pm 
Michael Marme' (P) 
20072 LALS  5001 L01  4 LAT AMER & LATINO CULTRS  05:30 pm-
08:00 pm 
Cynthia M. Vich (P)
20665 MKBU  3440 R01  3 GLOBAL MARKETING  TF  01:00 pm-
02:15 pm 
Marcia Flicker (P) 
20660 MKBU  3440 R02  3 GLOBAL MARKETING  MR  11:30 am-
12:45 pm 
Lawrence King (P)
20801 MKBU  3444 R01  3 ST: CHINESE CULTURE& MARKETING  MR  02:30 pm-
03:45 pm 
Kim I. Dramer (P)
19817 MLAL  3442 R01  4 ARAB CULTURE & MEDIA (in English/Adv Lit)  TF  01:00 pm-
02:15 pm 
Mohamed A. Alsiadi (P)
19943 PHIL  3712 R01  4 GLOBAL ENVIRONMENT & JUSTICE (Glob)  TF  02:30 pm-
03:45 pm 
John J. Davenport (P)
16879 PJST  3110 R01  4 INTRO PEACE & JUSTICE  MR  02:30 pm-
03:45 pm 
Oswaldo H. Benavides (P)
20853 PJST  3110 R02  4 INTRO PEACE & JUSTICE  TF  02:30 pm-
03:45 pm 
Robin T. Davis (P)
11110 POSC  2501 R01  4 INTRO INT'L POLITICS  MR  02:30 pm-
03:45 pm 
Marcus C. Holmes (P) 
20706 POSC  2501 E01  4 INTRO INT'L POLITICS  06:30 pm-
09:15 pm 
Mohammad Fakhari (P)
11112 POSC  2610 R01  4 INTRO TO COMPARATIVE POLITICS  MR  10:00 am-
11:15 am 
Jose A. Aleman (P) 
20795 POSC  3307 E01  4 ENVIRONMENTAL POLITICS  06:30 pm-
09:15 pm 
Jeffrey R. Alcoser (P)
10629 POSC  3507 L01  4 INTERNATIONAL HUMAN RIGHTS (Adv SS)  TF  10:00 am-
11:15 am 
Amanda R. Taub (P) 
19693 POSC  3508 R01  4 POLITICS OF HUMANITARIANISM IN AFRICA(Adv SS)  TF  01:00 pm-
02:15 pm 
Melissa T. Labonte (P)
20708 POSC  3511 E01  4 WAR AND PEACE  06:30 pm-
09:15 pm 
Martin J. Burke (P) 
19692 POSC  3518 R01  4 ANALYSIS OF INTERNAT POL (Adv SS)  TF  01:00 pm-
02:15 pm 
Bruce Andrews (P) 
19899 POSC  3522 L01  4 UNITED NATIONS  TF  01:00 pm-
02:15 pm 
Michael D. Thurman (P) 
19898 POSC  3530 L01  4 US FOREIGN POLICY  TF  11:30 am-
12:45 pm 
Leanne C. Tyler (P) 
17215 POSC  3610 R01  4 POL ECON OF DEVELOPMENT (Glob/Adv SS)  MR  02:30 pm-
03:45 pm 
Jose A. Aleman (P) 
19694 POSC  3612 R01  4 YOUTH & POL +1 week Ukraine trip/fee  (Inter Cap )  MR  04:00 pm-
05:15 pm 
Olena Nikolayenko (P) 
20104 POSC  3632 C01  4 CHINA & US IN GLOBAL ERA  06:00 pm-
08:45 pm 
Thomas De Luca (P) 
19897 POSC  3915 L01  4 INTERNATIONAL POL ECON  MR  10:00 am-
11:15 am 
Sarah P. Lockhart (P)
11121 POSC  3915 R01  4 INTERNATIONAL POL ECON (Adv SS)  MR  10:00 am-
11:15 am 
Marcus C. Holmes (P) 
17216 POSC  4805 R01  4 SEM: INTL POL OF PEACE (Val Sem/EP4)  10:00 am-
12:30 pm 
Melissa T. Labonte (P) 
20366 POSC  5600 R01  4 ANALYSIS OF INT'L POL  05:30 pm-
07:20 pm 
Bruce Andrews (P)
11051 SOCI  3110 R01 4 GLOBAL CONFL: WARS/RELIGION (Adv SS)  MR  02:30 pm-
03:45 pm 
Orlando Rodriguez (P)
20834 SOCI  3260 L01  4 POLITICS OF REPRODUCTION  TF  01:00 pm-
02:15 pm 
Aminata Maraesa (P)
17842 SOCI  3415 R01  4 DEVELOP & GLOBALIZATION  (Adv SS) TF  01:00 pm-
02:15 pm 
Daniel M. Durkin (P) 
18343 SOCI  3418 R01  4 CONTEMP IMMIG GLOBAL PERSP (EP3)  MR  04:00 pm-
05:15 pm 
Greta A. Gilbertson (P)
11061 SOCI  3714 R01  4 TERRORISM AND SOCIETY (Adv SS) TF  10:00 am-
11:15 am 
Kerry R. Sweet (P) 
20373 SOCI  5520 R01  4 RACE MEMORY & DEVELOPMENT  05:30 pm-
07:20 pm 
Oswaldo H. Benavides (P) 
20370 SOCI  5806 R01  4 REL & GLOBALIZATION  05:30 pm-
07:20 pm 
Evelyn Bush (P)
19738 THEO  3700 R01  4 SCRIPTURES OF THE WORLD (Sac Texts & Trad)  TF  01:00 pm-
02:15 pm 
Richard R. Viladesau (P) 
17752 WMST  3010 L01  4 FEMINIST THEO IN INTER-CULT (Plur)  MR  04:00 pm-
05:15 pm 
Anne G. Hoffman (P) 
16807 WMST  3010 R01  4 FEMINIST THEO IN INTER-CULT (Plur)  MR  04:00 pm-
05:15 pm 
Judith Green (P) 

Site  | Directories
Submit Search Request