Fordham University            The Jesuit University of New York
 


Back to Spring 2014 Courses

Course Listings









International Studies Core
Introductory Course
22612 INST 2500 C01 4 INTRO TO INTERNATIONAL STUDIES (Glob) R 06:00 pm–
08:45 pm
Christopher S. Toulouse (P)
Contemporary History & Culture
13395 INST 3859 L01 4 POST-1945: A GLOBAL HISTORY (Adv Hist) TF 01:00 pm–
02:15 pm
Michael Marme' (P)
10779 ANTH 3351 R01 4 COMPARATIVE CULTURES (Glob/Adv SS) MR 08:30 am–
09:45 am
Alan M. Trevithick (P)
10781 ANTH 3351 R02 4 COMPARATIVE CULTURES (Glob/Adv SS) T 02:30 pm–
05:15 pm
Hannah Jopling (P)
11721 ANTH 3725 L01 4 CULTURE & CULTURE CHANGE (Advanced SS/Glob) MR 02:30 pm–
03:45 pm
Aseel Sawalha(P) (Inst. Permission)
       
International Politics and Law      
11110 POSC 2501 R01 4 INTRO INT'L POLITICS TF 10:00 am–
11:15 am
Marcus C. Holmes (P)
22522 POSC 2501 R02 4 INTRO INT'L POLITICS TF 11:30 am–
12:45 pm
Marcus C. Holmes (P)
23231 POSC 2610 L01 4 INTRO TO COMPARATIVE POLITICS MW 01:00 pm–
02:15 pm
Susan Berger (P)
23277 POSC 2610 R01 4 INTRO TO COMPARATIVE POLITICS TF 02:30 pm–
03:45 pm
Jose A. Aleman (P)
       
International Economics & Political Economy      
11025 ECON 3244 R01 4 INT'L ECONOMIC POLICY MR 10:00 am–
11:15 am
Greg Winczewski (P)
15260 ECON 3244 R02 4 INT'L ECONOMIC POLICY MR 11:30 am–
12:45 pm
Greg Winczewski (P)
19897 POSC 3915 L01 4 INTERNATIONAL POL ECON (Adv SS) TF 10:00 am–
11:15 am
Sarah P. Lockhart (P)
11121 POSC 3915 R01 4 INTERNATIONAL POL ECON (Adv SS) TF 02:30 pm–
03:45 pm
Idalia K. Bastiaens (P)
23281 POSC 3915 R02 4 INTERNATIONAL POL ECON (Adv SS) TF 01:00 pm–
02:15 pm
Idalia K. Bastiaens (P)
THESIS SEMINAR: REQUIRED--ONLY OFFERED IN FALL SEMESTERS
INTERNATIONAL INTERNSHIP ELECTIVE: NOT REQUIRED
11504 INST 3000 L01 4 INTERNATIONAL INTERNSHIP (Note: internship placement must be relevant to track) W 08:30 am–
11:15am
Danny Auron (P)
REGIONAL TRACK
AFRICA
11504 INST 3000 L01 4 INTERNATIONAL INTERNSHIP W 08:30 am–
11:15am
Danny Auron (P)
17682 AFAM 1600 R01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: AFRICA (Glob) TF 10:00 am–
11:15 am
Jane K. Edward (P)
23938 AFAM 3037 L01 4 BEING AND BECOM BLACK IN ATLANT WORLD (Glob) TF 10:00 am–
11:15 am
Irma J. Owens (P)
22564 AFAM 3071 C01 4 AFRICAN INTELLECTUAL HISTORY M 06:00 pm–
08:45 pm
Amir H. Idris (P)
22922 AFAM 3140 E01 4 CONTEMPORARY AFRICA W 06:30 pm–
09:15 pm
Gerterlyn O. Dozier (P)
18048 AFAM 3695 L01 4 MAJOR DEBATES IN AFRICAN STUD (Glob/EP3) MW 01:00 pm–
02:15 pm
Amir H. Idris (P)
19869 COLI 2000 L01 3 T&C: WOMEN AND INDEPEND in Africa (EP2 & Glob) MW 01:00 pm–
02:15 pm
Fawzia Mustafa (also ENGL 2000)
22231 HIST 3870 R01 4 ASSASSINATION IN AFRICAN HISTORY (Adv Hist/Glob) T 05:30 pm–
07:50 pm
Carina E. Ray (P)
19776 SOCI 3030 R01 4 HIV/AIDS IN AFRICA: (Adv SS) TF 02:30 pm–
03:45 pm
Daniel M. Durkin (P)
ASIA
11504 INST 3000 L01 4 INTERNATIONAL INTERNSHIP W 08:30 am–
11:15am
Danny Auron (P)
22219 HIST 1450 R01 3 UHC:SOUTH ASIAN HISTORY: (EP 1/ Glob) MR 02:30 pm–
03:45 pm
Durba Mitra (P)
10979 HIST 1550 R01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: EAST ASIA (Glob) MR 08:30 am–
09:45 am
Grace Shen (P)
22229 HIST 3842 R01 4 THE VIETNAM WARS (Adv Hist) MR 04:00 pm–
05:15 pm
Christopher R.W. Dietrich (P)
22233 HIST 3915 R01 4 CONTEMPORARY CHINA (Adv Hist/ Glob) MR 10:00 am–
11:15 am
Grace Shen (P)
22171 HIST 3920 L01 4 MODERN JAPAN TF 02:30 pm–
03:45 pm
Michael Marme' (P)
22660 MAND 3020 R01 4 LEARN CHINESE THROUGH FILM (Adv Lit) TF 11:30 am–
12:45 pm
Xinran Dong (P)
22846 MKBU 3446 R01 3 MARKETING IN CHINA TF 11:30 am–
12:45 pm
Lawrence King (P)
22242 PHIL 3759 R01 4 BUDDHIST PHILOSOPHY (Glob) MR 11:30 am–
12:45 pm
Christopher W. Gowans (P)
20104 POSC 3632 L01 4 CHINA&US IN GLOBAL ERA +2 wk China trip/fee (Glob) T 06:00 pm–
08:45 pm
Thomas De Luca (P)
19732 THEO 3720 R01 3 HINDU LIT & ETHICS (Glob/ Sac Texts) MR 02:30 pm–
03:45 pm
Joshua D. Schapiro (P)
15155 THEO 3724 R01 3 CLASSIC BUDDHIST TEXTS (Glob/ Sac Texts) MR 04:00 pm–
05:15 pm
Joshua D. Schapiro (P)
22440 THEO 3731 R01 3 JAPANESE RELIGIONS:TEXTS & ARTS (Glob/Sac Texts) MR 10:00 am–
11:15 am
Joshua D. Schapiro (P)
EUROPE
11504 INST 3000 L01 4 INTERNATIONAL INTERNSHIP W 08:30 am–
11:15am
Danny Auron (P)
22930 COMM 3412 E01 4 ITALIAN FILM S 09:00 am–
05:30 pm
Matilde M. Fava (P)
23670 COMM 3416 O 1 4 UNITED KINGDOM&IRISH FILM F 01:00 pm–
04:00 pm
TBA
23175 FNBU 4473 R01 3 ST: STUDY TOUR OF TURKEY TBA   TBA
22445 FREN 3463 L01 4 SURVEY OF FRENCH CINEMA (Adv Lit) TF 01:00 pm–
02:15 pm
Sophie F. Saint-Just (P)
22589 HIST 1000 C01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR (EP3) M 06:00 pm–
08:45 pm
Howard Krukofsky (P)
11304 HIST 1000 L01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR TF 02:30 pm–
03:45 pm
Edward Bristow (P)
19935 HIST 1000 R01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR MR 08:30 am–
09:45 am
Salvatore Cipriano Jr. (P)
10911 HIST 1000 R02 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR MR 02:30 pm–
03:45 pm
Salvatore Cipriano Jr. (P)
10913 HIST 1000 R03 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR TF 08:30 am–
09:45 am
Stephanie Depaola (P)
10917 HIST 1000 R04 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR TWF 10:30 am–
11:20 am
Stephanie Depaola (P)
22167 HIST 3559 L01 4 EUROPE SINCE 1945 (Adv Hist) TF 11:30 am–
12:45 pm
Edward Bristow (P)
22409 HIST 3992 L01 4 CAPITALISM (Adv Hist) MR 10:00 am–
11:15 am
Steven B. Stoll (P)
22534 ITAL 2700 R01 4 FILMING THE CITY: A CINEMA JOURNEY THRU ITALY TF 10:00 am–
11:15 am
Frances J. Parmeggiani (P)
22187 MLAL 3060 L01 4 MAGIC & REALITY IN RUSSIAN LIT MR 02:30 pm–
03:45 pm
Yevgeniy Pomerantsev (P)
23280 POSC 3623 R01 4 ISLAM IN EUROPE (Adv SS) TF 02:30 pm–
03:45 pm
Utku Sezgin (P)
22125 SPAN 3001 R01 4 SPAIN:LITERATURE AND CULTURE SURVERY(Adv Lit) MR 10:00 am–
11:15 am
Javier Jimenez-Belmonte (P)
LATIN AMERICA
11504 INST 3000 L01 4 INTERNATIONAL INTERNSHIP W 08:30 am–
11:15am
Danny Auron (P)
23938 AFAM 3037 L01 4 BEING AND BECOM BLACK IN ATLANT WORLD (Glob) TF 10:00 am–
11:15 am
Irma J. Owens (P)
15044 ENGL 2000 R12 3 TEXTS & CONTEXTS: Myths of the Caribbean MR 04:00 pm–
05:15 pm
Julie C. Kim (P)
22331 ENGL 3337 R02 4 CARIBBEAN ISLANDS & OCEANS (ICC) MR 02:30 pm–
03:45 pm
Julie C. Kim (P)
22590 HIST 1400 C01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: LATIN AM T 06:00 pm–
08:45 pm
Pedro Cameselle (P)
17651 HIST 1400 L02 3 UNDRSTND HIST CHNGE: LATIN AM (Glob) TF 10:00 am–
11:15 am
Hector Lindo-Fuentes (P)
10972 HIST 1400 R01 3 UNDERSTND HIST CHNGE: LATIN AM (Glob/EP1) MR 10:00 am–
11:15 am
Sarah E. Penry (P)
10974 HIST 1400 R02 3 UNDERSTND HIST CHNGE: LATIN AM (Glob/EP1)) MR 11:30 am–
12:45 pm
Sarah E. Penry (P)
19955 HIST 3950 R01 4 LATINO HISTORY (Adv Hist/ Plur/ EP3) TF 11:30 am–
12:45 pm
Salvador Acosta (P)
22234 HIST 3950 R02 4 LATINO HISTORY (Adv Hist/ Plur/ EP3) TF 01:00 pm–
02:15 pm
Salvador Acosta (P)
22173 HIST 3973 L01 4 EDU & STATE IN LATIN AMER TF 01:00 pm–
02:15 pm
Hector Lindo-Fuentes (P)
18699 LALS 3600 R01 4 LATIN AMERICA: CURRENT TRENDS W 05:30 pm–
08:00 pm
Juan C. Vignaud (P)
20072 LALS 5001 L01 4 LAT AMER & LATINO CULTRS TBA TBA TBA
22659 SPAN 3300 R01 4 MOD LAT AM VISUAL CULTURE (Adv Lit) TF 02:30 pm–
03:45 pm
Carl P.T. Fischer (P)
22126 SPAN 3642 R01 4 SPAN AM. LIT AND POP MUSIC (Adv Lit) MR 02:30 pm–
03:45 pm
Gioconda Marun (P)
22451 SPAN 3850 R01 4 NARRATING THE CITY (Adv Lit) MR 11:30 am–
12:45 pm
Cynthia M. Vich (P)
MIDDLE EAST
11504 INST 3000 L01 4 INTERNATIONAL INTERNSHIP W 08:30 am–
11:15am
Danny Auron (P)
22623 ANTH 3888 C01 4 ARAB WOMEN & SOCIAL MOVEMENTS R 06:00 pm–
08:45 pm
Aseel Sawalha(P) (Inst. Permission)
23175 FNBU 4473 R01 3 ST: STUDY TOUR OF TURKEY TBA   TBA
11317 HIST 1700 L01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MIDEAST: (Glob) MR 08:30 am–
09:45 am
Jean-Marc R. Oppenheim (P)
22592 HIST 4331 C01 4 US IN THE MID EAST:1945 -PRES M 06:00 pm–
08:45 pm
Doron Ben-Atar (P)
22598 MEST 3500 C01 4 MODERN EGYPT W 06:00 pm–
08:45 pm
Jean-Marc R. Oppenheim (P)
20002 MEST 4001 L01 4 SEM:MIDDLE EAST T 02:30 pm–
05:15 pm
John P. Entelis (P)
22448 MLAL 3440 R01 4 ARABIC LIT IN TRANSLATION (Adv Lit /Glob /in English) TF 02:30 pm–
03:45 pm
Mohamed A. Alsiadi (P)
22186 MLAL 3624 L01 4 MUSIC&NATION IN THE ARAB WORLD (Adv Lit) TF 10:00 am–
11:15 am
Mohamed Abdel Rahman (P)
17204 THEO 3711 L01 3 SAC TEXTS  MIDEAST (Glob/Sac Text/Svce Learn) TF 08:30 am–
09:45 am
Kathryn M. Kueny (P)
22100 THEO 3711 R01 3 SAC TEXTS MIDEAST (Glob/ Sac Text) TF 08:30 am–
09:45 am
Patrick Ryan
       
INTERNATIONAL TRACK
       
11504 INST 3000 L01 4 INTERNATIONAL INTERNSHIP W 08:30 am–
11:15am
Danny Auron (P)
23938 AFAM 3037 L01 4 BEING AND BECOM BLACK IN ATLANT WORLD (Glob) TF 10:00 am–
11:15 am
Irma J. Owens (P)
10773 ANTH 2500 R01 4 TABOO: ANTHRO OF FORBIDDEN (Glob) MR 10:00 am–
11:15 am
Alan M. Trevithick (P)
22355 ANTH 2619 R01 4 MAGIC,SCIENCE & RELIGION (Glob) MR 08:30 am–
09:45 am
Katia Yurguis (P)
22357 ANTH 3114 R01 4 ANTHRO OF HEALTH & HEALING (Globalism) MR 04:00 pm–
05:15 pm
Daisy F. Deomampo (P)
22358 ANTH 3152 R01 4 SPORTS & NATIONAL POLITICS (Adv SS) MR 04:00 pm–
05:15 pm
Oswaldo H. Benavides (P)
10779 ANTH 3351 R01 4 COMPARATIVE CULTURES (Glob/ Adv SS) MR 08:30 am–
09:45 am
Alan M. Trevithick (P)
10781 ANTH 3351 R02 4 COMPARATIVE CULTURES (Glob/ Adv SS) T 02:30 pm–
05:15 pm
Hannah Jopling (P)
22305 ANTH 3354 L01 4 RACE, IDENT AND GLOBALIZATION (Adv SS/Plur/Glob) MR 04:00 pm–
05:15 pm
TBA
10783 ANTH 3373 R01 4 ENVIRONMENT & HUMAN SURVIVAL (Glob/ICC) TF 08:30 am–
09:45 am
Allan Gilbert (P)
12849 ANTH 3490 R01 4 ANTHRO POLITIC VIOLENCE (ICC) TF 02:30 pm–
03:45 pm
Kimberly E. Consroe (P)
11721 ANTH 3725 L01 4 CULTURE & CULTURE CHANGE (Adv SS/Glob) MR 02:30 pm–
03:45 pm
Aseel Sawalha(P) (Inst. Permission)
22438 COLI 3802 R01 4 LITERATURE AND IMPERIALISM (EP3, Adv Lit, Glob) MR 11:30 am–
12:45 pm
Christopher L. GoGwilt (P)
23201 COLI 4020 C01 4 LITERATURE, FILM & DEVELOPMENT (EP3, Glob, ICC) W 06:00 pm–
08:45 pm
Fawzia Mustafa (P)
10438 COMM 3106 R01 4 INTERNATIONAL COMMUNICATION (Glob/ Adv SS) W 11:30 am–
01:59 pm
Margot B. Hardenbergh (P)
22140 COMM 3425 L01 4 HISTORY OF FILM 1950 -PRESENT T 02:30 pm–
05:15 pm
Nelson Kim (P)
23173 ECON 3211 L01 4 ECONOMICS OF DEVELOPMENT MR 04:00 pm–
05:15 pm
Subha Mani (P)
15200 ECON 3240 R01 4 WORLD POVERTY (Glob/Adv SS) MR 02:30 pm–
03:45 pm
Darryl L. McLeod (P)
22993 ECON 3242 W 1 4 GLOBAL ECONOMIC ISSUES W 07:00 pm–
09:45 pm
Patricia C. Fitzmaurice (P)
11025 ECON 3244 R01 4 INT'L ECONOMIC POLICY MR 10:00 am–
11:15 am
Greg Winczewski (P)
15260 ECON 3244 R02 4 INT'L ECONOMIC POLICY MR 11:30 am–
12:45 pm
Greg Winczewski (P)
23254 ECON 3340 C01 4 ECONOMICS INTERNL BUSINESS W 06:00 pm–
08:45 pm
Stephen Metzger (P)
15261 ECON 3347 R01 4 INTERNATIONAL FINANCE MR 04:00 pm–
05:15 pm
Ralf H. Hepp (P)
15725 ECON 5510 R01 3 INTERNATIONAL ECONOMIC POLICY R 07:30 pm–
09:20 pm
Henry M. Schwalbenberg (P
15727 ECON 5570 R01 3 GLOBAL FINANCIAL MARKETS T 07:30 pm–
09:20 pm
Michael D. Buckley (P)
22439 ENGL 3802 R01 4 LITERATURE AND IMPERIALISM (EP3/Adv Lit/Glob) MR 11:30 am–
12:45 pm
Christopher L. GoGwilt (P)
22537 ENST 1000 R01 3 INTRO TO ENVIRONMENTAL STUDIES W 10:30 am–
12:29 pm
Edward John Van Buren (P)
15280 ENVS 1000 R01 3 INTRO ENVIRON SCIENCE MR 11:30 am–
12:45 pm
Craig L. Frank (P)
22863 FNBU 4450 E01 3 GLOBAL INVESTMENTS T 06:30 pm–
09:15 pm
James H. McCann (P)
22864 FNBU 4450 E02 3 GLOBAL INVESTMENTS M 06:30 pm–
09:15 pm
TBA
23175 FNBU 4473 R01 3 ST: STUDY TOUR OF TURKEY TBA   TBA
23311 HIST 3546 C01 4 HIST MODERN HUMANITARIANISM W 06:00 pm–
08:45 pm
Jared B Manasek (P)
22229 HIST 3842 R01 4 THE VIETNAM WARS (Adv Hist) MR 04:00 pm–
05:15 pm
Christopher R.W. Dietrich (P)
19955 HIST 3950 R01 4 LATINO HISTORY (Adv Hist/ Plur/ EP3) TF 11:30 am–
12:45 pm
Salvador Acosta (P)
22234 HIST 3950 R02 4 LATINO HISTORY (Adv Hist/ Plur/ EP3) TF 01:00 pm–
02:15 pm
Salvador Acosta (P)
22409 HIST 3992 L01 4 CAPITALISM (Adv Hist) MR 10:00 am–
11:15 am
Steven B. Stoll (P)
22592 HIST 4331 C01 4 US IN THE MID EAST:1945 -PRES M 06:00 pm–
08:45 pm
Doron Ben-Atar (P)
22235 HIST 4544 R01 4 SEM:NATIONALISM MOD WORLD T 03:30 pm–
05:50 pm
Silvana Patriarca (P)
17923 HUAF 4001 L01 4 HUMANITARIAN ACTION T 02:30 pm–
05:15 pm
Alex Van Tulleken (P)
17207 HUAF 4800 L01 4 INTERNATL HUMANITARIAN INTERN W 02:30 pm–
05:15 pm
Alex Van Tulleken (P)
13395 INST 3859 L01 4 POST-1945: A GLOBAL HISTORY TF 01:00 pm–
02:15 pm
Michael Marme' (P)
20072 LALS 5001 L01 4 LAT AMER & LATINO CULTRS TBA TBA TBA
23165 MGBU 4476 R01 3 ST: CROSS CULTURAL NEGOTIATION W 11:30 am–
02:00 pm
Sharon M. Livesey (P)
22738 MKBU 3440 E01 3 GLOBAL MARKETING R 06:30 pm–
09:15 pm
Anthony A. DeFrancesco (P)
22739 MKBU 3440 R01 3 GLOBAL MARKETING MR 11:30 am–
12:45 pm
Anthony A. DeFrancesco (P)
22846 MKBU 3446 R01 3 MARKETING IN CHINA TF 11:30 am–
12:45 pm
Lawrence King (P)
16879 PJST 3110 R01 4 INTRO TO PEACE AND JUSTICE (Adv SS) MR 02:30 pm–
03:45 pm
Orlando Rodriguez (P)
20853 PJST 3110 R02 4 INTRO PEACE AND JUSTICE (Adv SS) TF 01:00 pm–
02:15 pm
Christopher Brandt (P)
11110 POSC 2501 R01 4 INTRO INT'L POLITICS TF 10:00 am–
11:15 am
Marcus C. Holmes (P)
22522 POSC 2501 R02 4 INTRO INT'L POLITICS TF 11:30 am–
12:45 pm
Marcus C. Holmes (P)
23231 POSC 2610 L01 4 INTRO TO COMPARATIVE POLITICS MW 01:00 pm–
02:15 pm
Susan Berger (P)
23277 POSC 2610 R01 4 INTRO TO COMPARATIVE POLITICS TF 02:30 pm–
03:45 pm
Jose A. Aleman (P)
23278 POSC 3423 R01 4 POLITICAL IDEOLOGIES (Adv SS) TF 01:00 pm–
02:15 pm
Utku Sezgin (P)
17832 POSC 3429 L01 4 DEMOCRATIC THEORY (Adv SS) MW 01:00 pm–
02:15 pm
Thomas S. De Luca Jr. (P)
10629 POSC 3507 L01 4 INTERNATIONAL HUMAN RIGHTS (Adv SS) TF 01:00 pm–
02:15 pm
Amanda R. Taub (P)
22611 POSC 3516 C01 4 CONFLICT ANALYSIS / RSLTN (Adv SS) W 06:00 pm–
08:45 pm
Sarah P. Lockhart (P)
22090 POSC 3516 R01 4 CONFLICT ANALYSIS / RSLTN (Adv SS/EP3) MR 11:30 am–
12:45 pm
Melissa T. Labonte (P)
22978 POSC 3522 E01 4 UNITED NATIONS (Adv SS) T 06:30 pm–
09:15 pm
Mohammad Fakhari (P)
19899 POSC 3522 L01 4 UNITED NATIONS (Adv SS) TF 02:30 pm–
03:45 pm
Leanne C. Tyler (P)
22979 POSC 3530 E01 4 US FOREIGN POLICY (Adv SS) S 09:00 am–
05:30 pm
Martin J. Burke (P)
23232 POSC 3530 L01 4 US FOREIGN POLICY (Adv SS) TF 11:30 am–
12:45 pm
Leanne C. Tyler (P)
22289 POSC 3611 L01 4 THIRD WORLD POLITICS (Adv SS) MW 11:30 am–
12:45 pm
Susan Berger (P)
20104 POSC 3632 L01 4 CHINA&US IN GLOBAL ERA +2 wk China trip/fee (Glob) T 06:00 pm–
08:45 pm
Thomas De Luca
19897 POSC 3915 L01 4 INTERNATIONAL POL ECON (Adv SS) TF 10:00 am–
11:15 am
Sarah P. Lockhart (P)
11121 POSC 3915 R01 4 INTERNATIONAL POL ECON (Adv SS) TF 02:30 pm–
03:45 pm
Idalia K. Bastiaens (P)
23281 POSC 3915 R02 4 INTERNATIONAL POL ECON (Adv SS) TF 01:00 pm–
02:15 pm
Idalia K. Bastiaens (P)
22093 POSC 4454 R01 4 SEM: GLOBAL JUSTICE MR 04:00 pm–
05:15 pm
Nicholas L. Tampio (P)
22094 POSC 4500 R01 4 SEM: PSYCH OF INTL SECURITY (ICC) F 02:30 pm–
04:59 pm
Marcus C. Holmes (P)
22095 POSC 4601 R01 4 SEM: POLITICAL DEVELOPMENT M 03:00 pm–
04:59 pm
John P. Entelis (P)
22363 SOCI 3102 R01 4 CONTEMP SOC ISSUES & POLICIES (Adv SS) MR 10:00 am–
11:15 am
Christopher D. Rhomberg (P)
22492 SOCI 3105 R01 4 RELIGION GENDER & SEXUALITY (ICC) T 02:30 pm–
05:15 pm
Orit Avishai-Bentovim (P)
11051 SOCI 3110 R01 4 GLOBAL CONFL: WARS/RELIGION (Adv SS) MR 02:30 pm–
03:45 pm
Orlando Rodriguez (P)
17842 SOCI 3415 R01 4 DEVELOP & GLOBALIZATION (Adv SS) TF 01:00 pm–
02:15 pm
Daniel M. Durkin (P)
22620 SOCI 3418 C01 4 CONTEMP IMMIG GLOBAL PERSP M 06:00 pm–
08:45 pm
TBA
18343 SOCI 3418 R01 4 CONTEMP IMMIG GLOBAL PERSP (EP3/Plu) MR 11:30 am–
12:45 pm
Greta A. Gilbertson (P)
11061 SOCI 3714 R01 4 TERRORISM AND SOCIETY (Adv SS) TF 10:00 am–
11:15 am
Kerry R. Sweet (P)
22451 SPAN 3850 R01 4 NARRATING THE CITY (Adv Lit) MR 11:30 am–
12:45 pm
Cynthia M. Vich (P)
17752 WMST 3010 L01 4 FEMINIST THEO IN INTER-CULT PERSPECTIVE (Plur) MR 04:00 pm–
05:15 pm
Anne G. Hoffman (P)
16807 WMST 3010 R01 4 FEMINIST THEO IN INTER-CULT PERSPECTIVE (Plur MR 04:00 pm–
05:15 pm
Judith Green (P)

Site  | Directories
Submit Search Request