Skip to main content

Office Hours

Spring 2019

Jay Adler
Mon. 3:00-4:00 PM; Thur. 3:00-4:00 PM      

Berna Artan
Tue. 2:30-3:30 PM; Wed. 2:30-3:30 PM

Jamie Bolker
Mon. 1:00-2:00 PM; Thur. 1:00-2:00 PM

Chris Brandt                           
Tue. 11:30-1:00 PM; Fri. 11:30-3:00 PM

John Breedlove                                                       
Wed. 10:30-11:30 AM ; Fri. 10:30-11:30 AM

John Bugg                                                      
Wed. 1:30-3:00 PM

Edward Cahill                                                                                                 
Fri. 2:00-4:00 PM

Mark Caldwell         
Mon. 4:-5:00 PM; Thur. 1:00 -2:00 PM

Kyle Campbell                        
Tue. 11:00-12:00 PM; Wed. 11:00-12:00 PM; Fri. 11:00-12:00 PM

Matthew Capodicasa                         
Tue. 9:45-10:45 AM; Fri. 9:45-10:45 AM

Carolyn Cargile                                  
Tue. 10:00-12:00 PM; Fri. 10:00 -12:00 PM

Leslie Carpenter       
Mon. 1:00-2:15 PM; Thur. 1:00-2:15 PM

Leonard Cassuto        
Mon. 3:00 -4:30 PM; Thur. 11:00-12:00 PM 

Martin Chase

Nyssa Chow  
Mon. 12:45-2:30 PM; Thur. 12:45-2:30 PM              

Robert Clark  
Mon. 11:30-12:30 PM; Thur. 11:30-12:30 AM

Cornelius Collins        
Mon. 8:30-9:45 AM; Thur. 1:00 -2:30 PM

Daniel Contreras                               
Tue. 11:00-1:00 PM   

Christina Cooke          
Mon. 5:30-6:30 PM; Wed. 5:30-6:30 PM; Thur. 5:30-6:30 PM         

Julia Cosacchi 
Mon. 4:00-5:45 PM    

Stacey D'Erasmo                               
Tue. 12:30-2:30 PM

Lennox Debra                                    
Tue. 12:30-2:00 PM; Wed. 12:30-2:00 PM

Jessica Denzer
Mon. 1:00-2:00 PM; Thur. 1:00-2:00 PM

Diane Detournay        
Mon. 12:00-2:00 PM

Heather Dubrow                                
Tue. 11:30-12:30 AM; Fri. 11:30-12:30 AM

Mary Erler                              
Tue. 10:00-11:15 AM; Fri. 10:00-11:15 AM

Maria Farland                                                                        
Thur. 3:30-5:30 PM    

Alexandra Finn-Atkins
Mon. 2:30-3:30 PM; Thur. 2:30-3:30 PM

Mark Frangos                         
Tue. 12:30-1:30 PM; Wed. 12:30-1:30 PM

Angela Furry   
Mon. 10:00 -11:15 AM; Thur. 10:00-11:15 AM                     

Anthony Galluzzo      
Mon. 2:00-3:00 PM; Thur. 2:00-3:00 PM

Chris GoGwilt
Mon. 1:00 -2:15 PM; Thur. 1:00-2:15 PM     

Moshe Gold

Susan Greenfield                              
Tue. 2:45-4:45 PM; Fri. 2:45-4:00 PM

Caroline Hagood        
Mon. 11:30-12:30 PM; Thur. 11:30-12:30 PM

James Hartman        
Mon. 1:00-2:00 PM; Thur. 1:00-2:00 PM

Constance Hassett    
Mon. 10:00-11:30 AM ; Thur. 10:00-11:30 AM         

Glenn Hendler

Mahlika Hopwood     
Mon. 4:00-5:00 PM; Thur. 4:00-5:00 PM

Julie Kim         
Mon. 1:00-3:00 PM; Thur. 1:00-3:00 PM

James Kim

Polina Kroik                            
Tue. 11:30-12:20 PM 

Ellis Light        
Mon. 2:00-4:00 PM; Thur. 2:00-4:00 PM

Corey McEleney                                 
Tue. 2:00-4:00 PM     

Tara Menon                            
Tue. 10:00-12:00 PM

Alexander Mindt        
Mon. 11:30-1:30 PM; Thur. 11:30-1:30 AM              

Angela Monsam                                 
Tue. 2:15-3:15 PM; Fri. 2:15-3:15 PM

Richard Moore           
Mon. 1:00-2:15 PM; Thur. 1:00-2:15 PM

Marty Northrop                                                                                                        
Fri. 10:00-11:00 AM

Thomas O’Donnell     
Mon. 4:00-5:00 PM; Fri. 4:00-5:00 PM

Sujay Pandit                           
Tue. 12:00-2:00 PM

Vivian Papp                           
Tue. 11:00-2:00 PM

Michael Plunkett                                
Tue. 10:15-11:15 AM; Wed. 10:15-11:15 AM; Fri. 10:15-11:15 AM 

Cathal Pratt
Fri. 10:00-11:00 AM

Victoria Provazza       
Mon. 2:00-3:30 PM; Thur. 2:00-3:30 PM

Alexis Quinlan          
Mon. 4:00-5:15 PM; Thur. 4:00-5:15 PM

Steve Romagnoli     
Mon. 3:45-4:45 PM; Tue. 2:15-3:15 PM; Thur. 3:45-4:45 PM; Fri. 2:15-3:15 PM

Joshua Rome                         
Tue. 12:00-2:00 PM

Joseph Rudolph          
Mon. 10:00-11:30 AM

Rebecca Sanchez       
Mon. 12:00-2:00 PM; Thur. 12:00-2:00 PM

Jonathan Shapiro       
Mon. 2:00-3:00 PM; Thur. 2:00-3:00 PM                  

Philip Sicker                         
Tue. 2:30-3:15 PM; Fri. 2:30-4:00 PM

Patrick Skea                            
Tue. 12:40 PM 1:20 PM; Wed. 2:30-3:30 PM

David Smigen-Rothkopf                               
Tue. 11:30-12:30 PM; Wed. 11:30-12:30 PM; Fri. 11:30-12:30 PM

Claire Sommers       
Mon. 11:30-12:00 PM; Thur. 11:30-12:00 PM

Samantha Stone                                                                                                        
Fri. 10:00-12:00 PM

Judith Stuchiner                                                                                                        
Fri. 10:30-12:30 PM

Amina Tajbhai
Mon. 10:00-11:00 AM ; Thur. 10:00 -11:00 AM

Spurgeon Thompson                                                                          
Thur. 11:30-1:30 PM  

Kanchana Ugbabe                              
Tue. 2:00-4:00 PM; Fri. 2:00-4:00 PM

Keri Walsh                             
Tue. 2:00-3:30 PM     

Jocelyn Wogan-Browne

Kyle Lucia Wu                        
Tue. 12:00-2:00 PM

Suzanne Yeager                                 
Tue. 2:30-4:00 PM; Fri. 2:30-4:00 PM

Jihyun Yun     
Mon. 12:00-1:00 PM; Thur. 12:00-1:00 PM

Kristina Zupnyk                                                                                   
Thur. 3:00-5:00 PM

Farid Nassif    
Mon. 5:15-6:15 PM    

Christian Walker                                
Tue. 12:30-2:00 PM; Fri. 12:30-2:00 PM