Skip to main content

Spring 2020 Courses

International Studies Courses

This Registration Packet includes: 1) An explanation of the packet, and review of major requirements, page 1. 2) Rules to meet the International Studies major, page 2. 3) The International Studies course listing, pages 3-6. Please everything read carefully before registering. 

* The listed courses all count toward International Studies in general. However, to count toward your major requirements, they must fulfill an IS core requirement or be appropriate for your chosen elective track, as indicated on the list.  

  • Understanding the listing: The first number is the CRN (course registration number), followed by the department and course number, then the school and course section, then the number of credits, course name (and Fordham core attributes, if any), then the days, times, and instructor. L=LC day; C=LC eve; R=RH day; E=RH eve; and W=Westchester eve. Example: INST 2500 L01 4 = INST 2500 [course] L01 [LC day, section 1]; 4 [# of credits]. TBA=To be announced; SAB=Study Abroad.
  • IS attributes: ISAF (Africa), ISAS (Asia), ISEU (Europe), ISLA (Latin America), ISME (Middle East), ISIN (International).
  • Fordham core attributes: Please double-check to make sure that attributes listed here are accurate. It’s also possible that some courses have attributes not listed here. Confirm everything. Look up courses yourself.
  • Core attributes key: Adv Hist=Advanced History; Adv Lit=Advanced Literature; Adv SS=Advanced Social Science; EP=Eloquentia Perfecta; FA=Fine Arts; Glob=Globalism; ICC=Interdisciplinary Capstone Core; PL=Pluralism; Sac Texts=Sacred Texts; VS=Values Seminar.

* Language courses for the IS major are not listed here. Please see the language requirements below.  

* If you think a course not on the list should be here, please contact Dr. De Luca at: tdeluca@fordham.edu.  Please send the CRN, the course number (e.g. INST 2500), course title, the professor’s name, and a course description.  Here are general guidelines for track electives:

  1. For the International Track: in its scope a course must be global or compare regions of the world, and if historical, its content should at least come up to the 20th century.
  2. For the Regional Track: in its scope a course must focus most attention on one region of the world, and if historical, its content should at least come up to the 20th century.

For more information about the major, visit us at: http://www.fordham.edu/info/24306/international_studies

INTERNATIONAL STUDIES MAJOR REQUIREMENTS (13 COURSES)

THE INTERNATIONAL STUDIES CORE: 5 COURSES

  1. Introduction to International Studies: INST 2500 (Introduction to International Studies).
  2. International Politics and Law (one course):  POSC 2501(Intro to International Politics); or POSC 2610 (Intro to Comparative Politics); or POSC 3505 (International Law).
  3. International Economics and Political Economy (one course): ECON 3244 (International Economic Policy); or ECON 3346 (International Economics/Trade); or POSC 3610 (Political Economy of Development); or POSC 3616 (Political Economy of Poverty); or POSC 3915 (International Political Economy).
  4. Contemporary World History and Culture (one course): INST 3100 (The Global Environment); or INST 3859 (Post-1945: A Global History); or ANTH 3351 (Comparative Cultures); or ANTH 3725 (Culture and Culture Change); or SOCI 3046 (International Sociology); or SOCI 3450 (Transnational Social Movements).
  5. Senior Thesis Seminar (ONLY offered in fall semester): INST 4000 (International Studies Senior Thesis Seminar).

THE REGIONAL OR INTERNATIONAL TRACK: 6 COURSES

      6-11. Track Requirements: Six courses in your chosen track; or five courses in your chosen track and one course in any other track; or five courses in your chosen track and a third course in your IS language.

THE INTERNATIONAL STUDIES LANGUAGE: 2 COURSES

     12-13. Language Requirement: Two courses in addition to the Fordham core in a language appropriate for your track.

* QUESTIONS:

Contact the IS Director, Prof. Tom De Luca at: tdeluca@fordham.edu; or make an appointment at: tomdeluca.youcanbook.me.

RULES for the MAJOR

HOW TO MEET INTERNATIONAL STUDIES MAJOR REQUIREMENTS

Please read these rules carefully before you register, and keep them handy for future use:

Choosing Courses:

  1. Any course without an international studies attribute in the course schedule or catalog, on Degree Works, or in this registration packet cannot be presumed to count for International Studies. If there are courses not listed that you think should be listed, please contact your advisor or the program director. We are always looking for new courses
  2. Even if a course has an international studies attribute in the course schedule on Banner, you must still determine which track or which IS core requirements the course meets. For that you have to look at this registration packet, or at Degree Works, or consult with your advisor, or the director.

Senior Thesis, Fall of Senior Year: Every student is required to take INST 4000—Senior Thesis Seminar in the fall of her/his senior year. This course is only offered once a year. It is only offered in the fall semester. You must make sure that you plan your schedule, including your study abroad plans, so that you can take it then.

Other Majors or Minors?: You may double count a maximum of two courses between International Studies and each other major and each other minor you may have (This limit does not include courses that go toward the International Studies language requirement).

Double-Counting Within the Major?: You may not double count any courses within the major. In total, including language and thesis seminar, the major requires 13 courses. 

Studying Abroad?: If you are studying abroad for one year you may count four study abroad courses toward your this major. If you are studying abroad for one semester you may count three courses. (These limits do not include language courses used for the IS language requirement.)

The IS Core: All five course requirements that constitute the International Studies core must be taken at a Fordham University campus. This means, in practice, if you are taking courses toward the major anywhere else, whether as study abroad or as transfer courses, these courses can only apply toward your track electives or toward your language requirement.

Grade Minimum:  No grades below C will count toward the International Studies major.

Pass/Fail Grades: For special circumstances, students may apply to their advisor to take one course Pass/Fail. The advisor will review the proposal with the program director. However, INST 2500--IS Intro, and INST 4000—Senior Thesis Seminar may not be taken Pass/Fail.

Questions?: Please talk with your major advisor.

***Please consult these rules as you continue your International Studies career***

INTERNATIONAL STUDIES COURSES: Spring 2020

INTERNATIONAL STUDIES CORE

Introductory Course

32809 INST 2500 L01 4 INTRO TO INTERNATIONAL STUDIES MW 11:30 am-12:45 pm Anjali Dayal (P)

Contemporary History & Culture

32762 ANTH 3351 L01 4 COMPARATIVE CULTURES (Glob) TF 10:00 am-11:15 am Goutam Gajula  (P)
10779 ANTH 3351 R01 4 COMPARATIVE CULTURES (Glob, Adv SS) TF 08:30 am-09:45 am Alcira Forero Pena (P)
10781 ANTH 3351 R02 4 COMPARATIVE CULTURES (Glob, Adv SS) MR 08:30 am-09:45 am Alan M. Trevithick (P)
38652 ANTH 3725 L01 4 CULTURE AND CULTURE CHANGE (Glob) MW 11:30 am-12:45 pm Aseel Sawalha (P)
32808 INST 3859 L01 4 POST-1945: A GLOBAL HISTORY TF 02:30 pm-03:45 pm Michael Marme' (P)

International Politics and Law

35358 POSC 2501 L01 4 INTRO TO INTERNATIONAL POLITICS W 02:30 pm-05:15 pm Anjali Dayal (P)
38799 POSC 2501 R01 4 INTRO TO INTERNATIONAL POLITICS TF 11:30 am-12:45 pm Casey McNeill (P)

International Economics & Political Economy

11025 ECON 3244 R01 4 INT'L ECONOMIC POLICY TF 01:00 pm-02:15 pm Giacomo Santangelo (P)
15260 ECON 3244 R02 4 INT'L ECONOMIC POLICY TF 02:30 pm-03:45 pm Giacomo Santangelo (P)
39131 POSC 3915 C01 4 INTERNATIONAL POL ECON (Adv SS) M 06:00 pm-08:45 pm Sarah P. Lockhart (P)
11121 POSC 3915 R01 4 INTERNATIONAL POL ECON (Adv SS) MR 11:30 am-12:45 pm Idalia K. Bastiaens (P)
32272 POSC 3915 R02 4 INTERNATIONAL POL ECON (Adv SS) MR 05:30 pm-06:45 pm Davit Sahakyan (P)

Internship Course

11504 INST 3000 L01 4 INTERNATIONAL INTERNSHIP
(Note: internship placement must match student’s track)
W 02:30 pm-05:15 pm TBA

REGIONAL TRACKS

Africa (ISAF)

11504 INST 3000 L01 4 INTERNATIONAL INTERNSHIP W 02:30 pm-05:15 pm TBA
17682 AFAM 1600 R01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: AFRICA (Glob) MR 11:30 am-12:45 pm Jane K. Edward (P)
39671 AFAM 3037 R01 4 BEING AND BECOMING BLACK MR 02:30 pm-03:45 pm Lisa M. Gill (P)
38378 AFAM 3071 C01 4 AFRICAN INTELLECTUAL HISTORY M 06:00 pm-08:45 pm Amir Idris (P)
35374 AFAM 3695 L01 4 MAJOR DEBATES IN AFRICAN STUDIES (EP3, Glob) MW 01:00 pm-02:15 pm Amir Idris (P)
38634 HIST 1600 R01 3 UHC: AFRICA TF 01:00 pm-02:15 pm Kwadwo Osei-Opare (P)
39522 HIST 1600 R02 3 UHC: AFRICA TF 11:30 am-12:45 pm Kwadwo Osei-Opare (P)

Asia (ISAS)

11504 INST 3000 L01 4 INTERNATIONAL INTERNSHIP W 02:30 pm-05:15 pm TBA
39466 ARHI 1102 R01 3 INTRO TO ART HISTORY: ASIA MR 10:00 am-11:15 am Asato Ikeda (P)
38541 ARHI 2552 L01 4 MODERNITY IN ASIA (EP3, Glob) MW 01:00 pm-02:15 pm Asato Ikeda (P)
35382 HIST 1450 R01 3 UHC: SOUTH ASIAN HISTORY (Glob) TF 02:30 pm-03:45 pm TBA
39429 HIST 3919 R01 4 CHRISTIANITY IN CHINA MR 10:00 am-11:15 am TBA
38508 HIST 3924 L01 4 EAST ASIAN CAPITALISMS TF 11:30 am-12:45 pm Michael Marme' (P)
38466 MAND 3040 R01 4 TOPICS IN MANDARIN CHINESE LIT TF 02:30 pm-03:45 pm TBA
35453 MLAL 3047 L01 4 CHINESE CULTURE (Glob) TF 11:30 am-12:45 pm Yiju Huang (P)
38675 THEO 3724 L01 3 CLASSIC ISLAMIC TEXTS (Glob) MR 10:00 am-11:15 am Joshua Schapiro (P)
38676 THEO 3728 L01 3 BUDDHIST MEDITATION (Glob) MR 02:30 pm-03:45 pm Joshua Schapiro (P)
38613 THEO 3728 R01 3 BUDDHIST MEDITATION TF 10:00 am-11:15 am Joshua Schapiro (P)
38614 THEO 3733 R01 3 CHINESE RELIGIONS TF 11:30 am-12:45 pm Joshua Schapiro (P)

Europe (ISEU)

11504 INST 3000 L01 4 INTERNATIONAL INTERNSHIP W 02:30 pm-05:15 pm TBA
24888 ARHI 1101 L01 3 INTRO TO ART HISTORY: EUROPE TF 11:30 am-12:45 pm Maria Ruvoldt (P)
39449 ARHI 1101 L02 3 INTRO TO ART HISTORY: EUROPE TF 08:30 am-09:45 am Samuel Albert (P)
24729 ARHI 1101 R01 3 INTRO TO ART HISTORY: EUROPE (FA) MR 08:30 am-09:45 am TBA
38528 ARHI 1101 R03 3 INTRO TO ART HISTORY: EUROPE MR 02:30 pm-03:45 pm Nina Rowe (P)
26981 ARHI 1101 R04 3 INTRO TO ART HISTORY: EUROPE (FA) MR 11:30 am-12:45 pm Caitlin Beach (P)
38532 ARHI 1101 R05 3 INTRO TO ART HISTORY: EUROPE MR 04:00 pm-05:15 pm TBA
38533 ARHI 1101 R06 3 INTRO TO ART HISTORY: EUROPE TF 10:00 am-11:15 am TBA
39729 COLI 3466 L01 4 DISCOVERING FRENCH CINEMA T 02:30 pm-05:15 pm Audrey Evrard (P)
39999 ENGL 3701 E01 4 AMERICAN WRITERS IN PARIS R 06:30 pm-09:15 pm Lowery McClendon (P)
16718 FREN 2600 L01 4 FRANCE: LIT, HIST, CIV MR 02:30 pm-03:45 pm Andrew Clark (P)
22118 FREN 2600 R01 4 FRANCE: LIT, HIST, CIV (Adv Lit) MR 11:30 am-12:45 pm Lise V. Schreier (P)
38588 FREN 3466 L01 4 DISCOVERING FRENCH CINEMA T 02:30 pm-05:15 pm Audrey Evrard (P)
11304 HIST 1000 L01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR MW 01:00 pm-02:15 pm Howard Krukofsky (P)
30039 HIST 1000 L02 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR TF 02:30 pm-03:45 pm Edward Bristow (P)
19935 HIST 1000 R01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR TF 02:30 pm-03:45 pm Amanda Armstrong-Price (P)
10911 HIST 1000 R02 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR TF 11:30 am-12:45 pm Amanda Armstrong-Price (P)
10913 HIST 1000 R03 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR MR 02:30 pm-03:45 pm TBA
26480 HIST 1000 R04 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR MR 04:00 pm-05:15 pm TBA
38626 HIST 1000 R05 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR MR 10:00 am-11:15 am TBA
38627 HIST 1000 R06 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR MR 10:00 am-11:15 am TBA
35389 HIST 3457 R01 4 BRITAIN: 1867-PRESENT (Adv Hist) W 11:30 pm-02:15 pm Amanda Armstrong-Price (P)
39420 HIST 3925 L01 4 THE HOLOCAUST TF 11:30 am-12:45 pm Edward Bristow (P)
39513 MLAL 3504 R01 4 ST:BERLIN TALES:GERMANY’S KEIZ (Adv Lit) TF 02:30 pm-03:45 pm Maria Ebner (P)
38597 SPAN 2201 L01 3 SPANCOMMUNITY ENGAGED LEARNING (Plur) MR 08:30 am-09:45 am Carey Kasten (P)
38598 SPAN 2201 L02 3 SPANCOMMUNITY ENGAGED LEARNING (Plur) MR 10:00 am-11:15 am Carey Kasten (P)
38592 SPAN 3001 L01 4 SPAIN: LIT/CULTURE SURVEY MR 02:30 pm-03:45 pm Carey Kasten (P)

Latin America (ISLA)

11504 INST 3000 L01 4 INTERNATIONAL INTERNSHIP W 02:30 pm-05:15 pm TBA
39875 ANTH 3476 L01 4 LATIN amERICAN SOCIAL MOVEMENT MR 10:00 am-11:15 am TBA
38406 HIST 1400 C01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: LATIN AMERICA W 06:00 pm-08:45 pm Yuko Miki (P)
36597 HIST 1400 L01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: LATIN AMERICA (Glob) MW 11:30 am-12:45 pm Yuko Miki (P)
35381 HIST 1400 R01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: LATIN AMERICA (Glob,EP1) TF 10:00 am-11:15 am TBA
38633 HIST 1400 R03 3 UNDRSTND HIST CHNGE: LATIN AMERICA (EP1) TF 08:30 am-09:45 am TBA
38659 HIST 3969 R01 4 LATIN AMERICA AND THE U.S. MR 11:30 am-12:45 pm Salvador Acosta (P)
38422 LALS 3344 C01 4 CRIME, LITERAURE, AND LATINOS R 06:00 pm-08:45 pm Emilio Estela (P)
27037 LALS 4100 R01 4 SPEAKING FOR/AS THE OTHER MR 02:30 pm-03:45 pm Ronald Mendez-Clark (P)

Middle East & North Africa (ISME)

11504 INST 3000 L01 4 INTERNATIONAL INTERNSHIP W 02:30 pm-05:15 pm TBA
3858/4 ARAB 3040 L01 4 TOPICS IN ARAB LITERATURE TF 11:30 am-12:45 pm TBA
11317 HIST 1700 L01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MIDEAST: (Glob) MR 08:30 am-09:45 am Jean-Marc Oppenheim (P)
35383 HIST 1750 R01 3 UHC: ISLAMIC HISTORY & CULTURE (Glob) TF 08:30 am-09:45 am Ebru Turan (P)
35384 HIST 1750 R02 3 UHC: ISLAMIC HISTORY & CULTURE (Glob) TF 10:00 am-11:15 am Ebru Turan (P)
38408 MEST 3500 C01 4 MODERN EGYPT M 06:00 pm-08:45 pm Jean-Marc Oppenheim (P)
20002 MEST 4001 L01 4 SEMINAR: MIDDLE EAST (Glob) T 02:30 pm-05:15 pm John Entelis (P)
38461 MLAL 3410 R01 4 ARAB CINEMA TF 02:30 pm-03:45 pm Mohamed Alsiadi (P)
38596 MLAL 3475 L01` 4 OPPOSIIONAL THOUGHT ISLAM LIT TF 10:00 am-11:15 am Mohamed Abdel Rahman (P)
39526 THEO 3711 L01 3 SACRED TEXTS OF THE MIDEAST (Glob) MW 01:00 pm-02:15 pm Kathryn Kuney (P)
30324 THEO 3711 R02 3 SACRED TEXTS OF THE MIDEAST (Glob, Sac Texts ) TF 01:00 pm-02:15 pm Emanuel Fiano (P)
30344 THEO 3711 R03 3 SACRED TEXTS OF THE MIDEAST (Glob, Sac Texts ) TF 02:30 pm-03:45 pm Emanuel Fiano (P)

International—Global Affairs Track (ISIN)

11504 INST 3000 L01 4 INTERNATIONAL INTERNSHIP W 02:30 pm-05:15 pm TBA
39671 AFAM 3037 R01 4 BEING AND BECOMING BLACK (Glob) MR 02:30 pm-03:45 pm Lisa M. Gill (P)
10773 ANTH 2500 R01 4 TABOO: ANTHRO OF FORBIDDEN (Glob) MR 10:00 am-11:15 am Alan M. Trevithick (P)
22355 ANTH 2619 R01 4 MAGIC, SCIENCE & RELIGION (Glob) MR 08:30 am-09:45 am Katia Yurguis (P)
35408 ANTH 2700 R01 4 YOU ARE WHAT YOU EAT (Adv SS) MR 02:30 pm-05:15 pm Julie Kleinman (P)
38648 ANTH 2886 L01 4 ANTHRO OF GENDER & SEXUALITY (Glob) MW 01:00 pm-02:15 pm Aseel Sawalha (P)
39433 ANTH 3340 C01 4 ANTHRO PERSP RACE & ETHN M 06:00 pm-08:45 pm Huda Gerard-Seif (P)
38846 ANTH 3343 L01 4 GHETTOS & GATED COMMUNITITES (Glob) TF 11:30 am-12:45 pm Goutam Gajula  (P)
32762 ANTH 3351 L01 4 COMPARATIVE CULTURES (Glob) TF 10:00 am-11:15 am Goutam Gajula  (P)
10779 ANTH 3351 R01 4 COMPARATIVE CULTURES (Glob, Adv SS) TF 08:30 am-09:45 am Alcira Forero Pena (P)
10781 ANTH 3351 R02 4 COMPARATIVE CULTURES (Glob, Adv SS) MR 08:30 am-09:45 am Alan M. Trevithick
38652 ANTH 3725 L01 4 CULTURE AND CULTURE CHANGE (Glob) MW 11:30 am-12:45 pm Aseel Sawalha (P)
27152 ANTH 4114 R01 4 ANTHRO OF HEALTH & HEALING (Glob, ICC) TF 01:00 pm-02:15 pm Daisy Deomampo (P)
38476 ANTH 4114 R02 4 ANTHRO OF HEALTH & HEALING (Glob, ICC) TF 10:00 am-11:15 am TBA
39442 ANTH 4344 L01 4 REPRODUCTIVE TECH:GLOBAL PERSP (Glob, ICC) MR 10:00 am-11:15 am Aminata Maraesa (P)
24776 ANTH 4373 R01 4 ENVIRO & HUMAN SURVIVAL (Glob, ICC) TF 08:30 am-09:45 am Allan S. Gilbert (P)
24777 ANTH 4490 R01 4 ANTHRO POLITICAL VIOLENCE (ICC) MR 02:30 pm-03:45 pm TBA
38530 ARHI 2550 R01 4 20th CENTURY ART TF 01:00 pm-02:15 pm Kathryn Heleniak (P)
39959 BISC 1002 E01 3 ECOLOGY: A HUMAN APPROACH S 01:00 pm-06:00 pm Gina Glorioso (P)
17966 BISC 1002 R01 3 ECOLOGY: A HUMAN APPROACH TF 10:00 am-11:15 am Justin Pool (P)
10874 BISC 2561 R01 3 ECOLOGY TF 11:30 am-12:45 pm Evon Hekkala (P)
29643 BISC 2561 R02 3 ECOLOGY TF 01:00 pm-02:15 pm Jason Munshi-South (P)
39453 COLI 3365 R01 4 NOVELS OF IDEAS: HIGH MODERNISM TF 11:30 am-12:45 pm Phillip Sicker (P)
38553 COLI 3450 L01 4 THE CITY IN LITERATURE AND ART (Glob) T 02:30 pm-05:15 pm Anne Hoffman (P)
39225 ECON 3210 C01 4 ECONOMICS OF DEVELOPMENT T 06:00 pm-08:45 pm Stephen Metzger (P)
39380 ECON 3212 L01 4 OPEN ECONOMY MACROECONOMICS (Glob) MW 11:30 am-12:45 pm TBA
15200 ECON 3240 R01 4 WORLD POVERTY (Glob, Adv SS) MR 04:00 pm-05:15 pm Darryl McLeod (P)
11025 ECON 3244 R01 4 INT'L ECONOMIC POLICY TF 01:00 pm-02:15 pm Giacomo Santangelo (P)
15260 ECON 3244 R02 4 INT'L ECONOMIC POLICY TF 02:30 pm-03:45 pm Giacomo Santangelo (P)
32578 ECON 3347 R01 4 INTERNATIONAL FINANCE MR 11:30 am-12:45 pm Marc Conte (P)
17286 ECON 3850 R01 4 ENVIRONMENTAL ECONOMICS (Adv SS) F 01:00 pm-03:30 pm Ralf Hepp (P)
39443 ENGL 3019 L33 4 WRITER’S WRKSHP: FRAMING THE WRITING & ART OF THE ACCUSED TF 01:00 pm-02:15 pm Glenn Handler (P) &    Felix Ulombe Kaputu
38885 ENGL 3365 R01 4 NOVELS OF IDEAS: HIGH MODERNISM TF 11:30 am-12:45 pm Phillip Sicker (P)
39999 ENGL 3701 E01 4 AMERICAN WRITERS IN PARIS R 06:30 pm-09:15 pm Lowery McClendon (P)
35209 ENST 1000 R01 3 INTRO TO ENVIRONMENTAL STUDIES M 04:00 pm-06:15 pm TBA
35797 ENVS 3000 R01 3 ENVIRONMENTAL SCIENCE MR 11:30 am-12:45 pm TBA
39210 FNBU 4450 E01 3 GLOBAL INVESTMENTS W 02:30 pm-05:15 pm James McCann (P)
39219 FNBU 4461 R01 3 ST: FIN&BUS IN POST CRISIS WORLD M 01:00 pm-03:45 pm Joseph Quinlan (P)
38505 HIST 1850 L01 3 UHC: JEWS ANCIENT MEDIEVAL WORLD (Glob) MR 04:00 pm-05:15 pm Magdalena Teter (P)
38511 HIST 3994 L01 4 CLIMATE AND SOCIETY W 11:30 am-02:15 pm Steven Stoll (P))
26950 HUST 4001 L01 4 HUMANITARIAN ACTION W 02:30 pm-05:15 pm TBA
15377 HPLC 2610 L01 3 GLOBALIZATION: SEMINAR MW 01:00 pm-02:15 pm Sarah P. Lockhart (P)
36167 HUST 4501 L01 4 HUMANITARIANISM & GLOBAL HEALTH M 11:30 am-02:15 pm TBA
11504 INST 3000 L01 4 INTERNATIONAL STUDIES INTERNSHIP W 02:30 pm-05:15 pm TBA
32808 INST 3859 L01 4 POST-1945: A GLOBAL HISTORY TF 02:30 pm-03:45 pm Michael Marme' (P)
19111 NSCI 1040 L01 3 PEOPLE & THE LIVING ENVIRONMENT T 08:30 am-11:15 pm TBA
10469 NSCI 1040 L02 3 PEOPLE & THE LIVING ENVIRONMENT M 02:30 pm-05:15 pm Grace Vernon (P)
36169 PHIL 3670 R01 4 EXISTENTIALISM MR 10:00 am-11:15 am Christina Gschwandtner (P)
38695 PHIL 3711 L01 4 HUMANITARIANISM AND PHILOSOPHY MR 10:00 am-11:15 am Jeffrey Flynn (P)
39132 PJST 3110 L01 4 INTRO TO PEACE & JUSTICE MW 11:30 am-12:45 pm Garnet Kindervater (P)
35358 POSC 2501 L01 4 INTRO TO INTERNATIONAL POLITICS W 02:30 pm-05:15 pm Anjali Dayal (P)
38799 POSC 2501 R01 4 INTRO TO INTERNATIONAL POLITICS TF 11:30 am-12:45 pm Casey McNeill (P)
38800 POSC 2610 R01 4 INTRO TO COMPARATIVE POLITICS TF 10:00 am-11:15 am Jose Aleman (P)
39063 POSC 3429 L01 4 DEMOCRATIC THEORY MW 01:00 pm-02:15 pm Thomas De Luca Jr. (P)
39127 POSC 3526 C01 4 DEM TERRORISM & MODERN LIFE W 06:00 pm-08:45 pm Christopher Toulouse (P)
35767 POSC 3526 E01 4 DEM TERRORISM & MODERN LIFE W 06:30 pm-09:15 pm TBA
38804 POSC 3530 R01 4 U.S. FOREIGN POLICY TF 08:30 am-09:45 am Casey McNeill (P)
39131 POSC 3915 C01 4 INTERNATIONAL POL ECON (Adv SS) M 06:00 pm-08:45 pm Sarah P. Lockhart (P)
11121 POSC 3915 R01 4 INTERNATIONAL POL ECON (Adv SS) MR 11:30 am-12:45 pm Idalia K. Bastiaens (P)
32272 POSC 3915 R02 4 INTERNATIONAL POL ECON (Adv SS) MR 05:30 pm-06:45 pm Davit Sahakyan (P)
33740 POSC 4037 R01 4 SOCIAL MOVEMENTS & REVOLUTIONS (ICC) MR 02:30 pm-03:45 pm Olena Nikolayenko (P)
35404 POSC 4400 R01 4 SEMINAR: GLOBAL JUSTICE (EP4, VS) MR 11:30 am-12:45 pm Nicholas Tampio (P)
35368 POSC 4526 L01 4 SEM: HUMANITARIAN INTERVENTION W 08:30 am-11:15 am TBA
39128 POSC 4620 C01 4 SEM: THE WORLD OF DEMOCRACY W 06:00 pm-08:45 pm Thomas De Luca Jr. (P)
32273 POSC 4900 R01 4 SEM: DEMOCRACY, DEV & THE GLOB ECON  (VS,EP4) M 02:30 pm-05:15 pm Idalia K. Bastiaens (P)
39517 SOCI 2505 R01 4 RELIGION AND SOCIAL CHANGE T 02:30 pm-05:15 pm Evelyn Bush (P)
30129 SOCI 3017 L01 4 INEQUALITY IN AMERICA (Adv SS) WF 08:30 am-09:45 am Heather Gautney (P)
38660 SOCI 3418 L01 4 CONTEMP IMMIG GLOBAL PERSP (PL) MW 01:00 pm-02:15 pm Clara Rodriguez (P)
35415 SOCI 3418 R01   CONTEMP IMMIG GLOBAL PERSP (PL, Adv SS, EP3) MR 11:30 am-12:45 pm Greta Gilbertson (P)
11061 SOCI 3714 R01 4 TERRORISM AND SOCIETY (Adv SS) TF 10:00 am-11:15 am John Montes (P)
25479 URST 5020 R01 3 URBAN POLITICAL PROCESSES T 05:30 pm-07:15 pm Annika Hinze (P)
22296 VART 1101 L01 3 URBANISM M 11:30 am-02:15 pm Cecil Bakalor (P)
33703 VART 1101 L02 3 URBANISM M 02:30 pm-05:15 pm Cecil Bakalor (P)
11367 VART 1101 R01 3 URBANISM (Fine Arts) MR 02:30 pm-03:45 pm Elisabeth Tiso (P)
11368 VART 1101 R02 3 URBANISM (Fine Arts) MR 04:00 pm-05:15 pm Elisabeth Tiso (P)
15173 VART 1101 R03 3 URBANISM (Fine Arts) TF 01:00 pm-02:15 pm TBA
27263 VART 1101 R04 3 URBANISM (Fine Arts) TF 02:30 pm-03:45 pm TBA
33767 VART 1101 R05 3 URBANISM (Fine Arts) TF 10:00 am-11:15 am TBA
35633 VART 1101 R06 3 URBANISM (Fine Arts) TF 11:30 am-12:45 pm TBA
30554 WGSS 3000 L01 4 GENDER & SEXUALITY STUDIES (Glob) MW 01:00 pm-02:15 pm Aseel Sawalha (P)
32624 WGSS 3001 R01 4 QUEER THEORIES W 11:30 am-02:15 pm Benjamin Dunning (P)
39401 WGSS 3004 L01 4 TRANSNATIONAL FEMINISMS W 08:30 am-11:15 am Diane Detournay (P)