Skip to main content

Fordham Fellowship Winners

Congratulations to our 2018-19 award winners:

 

Casey Adams, LAW ’19
Burton Award

Julia Agos, FCRH ’20
Second Place for a New York State Associated Press Student AP Award/ Bill Leaf Memorial Award for Best Regularly Scheduled Local News Program

Caroline Albacete, FCRH ’21
Rangel Summer Enrichment Program Scholarship

Obianujunwa Anakwenze, GSAS ’28
Ford Fellowship Honorable Mention

Mardoqueo Arteaga Lainez, GSAS ’28
Seix Dow (Christina) Fellowship

Crea Baker-Durante, FCRH ’21
Clare Boothe Luce Scholarship for Women in Science

Elle Barnes, GSAS ’27
Selected to participate in the 2019 Ewha-Luce International Seminar in Seoul, South Korea

Charlotte Beckford, FCRH ’21
NSFREU from Valparaiso University

Kathryn Belcher, FCRH ’21
Clare Boothe Luce Scholarship for Women in Science

Emmanuel Berbari, FCRH ’21
New York State Broadcasters Association for Sports Coverage Award, a Society of Professional Journalists Mark of Excellence Award for Radio Sports Reporting, a First Place New York State Associated Press Award for Sports Coverage, a First Place New York State Associated Press Award for Sports Feature, a New York Press Club Award for FUV-Sports News: Broadcast/Radio, and a New York State Associated Press Award for Sportscast

Lisa Betty, GSAS ’24
National Humanities Without Walls Predoctoral Fellowship

Briana Boland, FCLC ’19
Critical Language Scholarship

Benjamin Boltz, GSAS ’19
US Presidential Management Fellowship Finalist

Kacie Candela, FCRH ’19
Alliance for Women in Media Foundation Gracie Award for Podcast, Second Place for a New York State Associated Press Award for Podcast, Second Place for a New York State Associated Press Award for Enterprise Reporting, First Place for a New York State Associated Press Student AP Award/Bill Leaf Memorial Award for Best Regularly Scheduled Local News Program, a Student New York State Broadcasters Association Award for Outstanding Newscast, an Alliance for Women in Media Foundation Gracie Award for Podcast Host, First Place for a Public Radio News Directors Incorporated Award for Student Newscast, and a Second Place Public Radio News Directors Incorporated Award for Student Spot News

Dominic Capone, FCRH ’20
New York State Broadcasters Association for Sportscast Award

Matthew Cappetta, FCRH ’19
Fulbright English Teaching Assistantship to Nepal

Richmond Carlton, GSAS ’24
Riecken Fellowship for Dissertation

Benedict Carrizzo, FCRH ’18
Second Place for a New York State Associated Press Award for a Documentary

Charles Carver, FCRH ’18
NSF GRFP from Dartmouth

Natasha Chaku, GSAS ’25
American Association of University Women's Dissertation Fellowship Award

Colleen Cochran, FCRH ’21
Udall Scholarship

James Corrigan, FCRH ’18
New York State Broadcasters Association Award for Outstanding Sports Coverage, a Radio Television Digital News Association Student Edward R. Murrow Award for Excellence in Audio Reporting, and was a finalist for a Society of Professional Journalists Mark of Excellence Award for Radio News Reporting

Kevin Curran, FCRH ’15
Fulbright Fellowship to the Czech Republic

Shelby Daniel, FCRH ’20
First Place Regional Winner, National Finalist for a Society of Professional Journalists Mark of Excellence Award for Radio News Reporting

Stephen DeFerrari, FCLC ’22
Critical Language Scholarship

Raffaele Elia, FCRH ’19
First Place for a New York State Associated Press Award for Sports Feature, and a New York State Broadcasters Association Award for Sports Coverage

Mai Fahmy, GSAS ’28
Clare Boothe Luce Fellowship for Women in Science

Ye Feng, GSAS ’26
Psychometrics Fellowship

Alexandra Finn-Atkins, GSAS ’23
Folger Research Fellowship

Hannah Fort, GSAS ’20
US Department of State Overseas Summer Internship with the US Embassy in Indonesia

Diana Galarza Vergara, GSAS ’23
Santander Universities Scholarship

Luna Garzon-Montano, LAW ’21
Haywood Burns Memorial Fellowship for Social and Economic Justice

Vanessa Guzman, GSAS ’24
NIH Fellowship

Natasia Harrison, GSAS ’20
US Department of State Overseas Summer Internship with the US Embassy in the People's Republic of China

Jackson Heil, FCRH ’21
Society of Professional Journalists Mark of Excellence Award for Radio Sports Reporting Finalist

Julia Herman, FCRH ’20
First Place Regional Winner, National Finalist for a Society of Professional Journalists Mark of Excellence Award for Radio News Reporting

Rowan Hornbeck, FCRH ’18
Second Place for a New York State Associated Press Award for Enterprise Reporting, Second Place for a Public Radio News Directors Incorporated Award for Arts Feature, Society of Professional Journalists Mark of Excellence Award for Best All-Around Radio Newscast Finalist

Sabrina Jen, FCLC ’19
Humanity in Action Fellowship

Stephen Johnson, GSAS ’21
Schering-Plough Endowed Fellowship in the Biological Sciences

Hayden Kee, GSAS ’23
German Academic Exchange Service (DAAD) Research Fellowship

Faiza Khan, FCRH ’21
Clare Boothe Luce Scholarship for Women in Science

Kathryn Kingsbury, FCRH ’20
Clare Boothe Luce Scholar for Women in Science

Marina Kopf, FCRH ’19
First Place Regional Winner, National Finalist for a Society of Professional Journalists Mark of Excellence Award for Radio News Reporting

Rosalyn Kutsch, FCRH ’19
Fulbright English Teaching Assistantship to Spain

Danielle Lema, GSAS ’23
Clare Boothe Luce Fellowship Scholar for Women in Science

Melanie Llaugel, GSAS ’23
Ministry of Higher Education, Science and Technology (MESCyT) Scholarship

Jesus Luzardo, GSAS ’23
Mellon/ACLS Dissertation Fellowship, Selected to participate in the Philosophy in an Inclusive Key Summer Institute (PIKSI)

Kayla Matteucci, FCLC ’18
Fulbright Fellowship to the UK, Herbert Scoville Jr. Peace Fellowship Finalist, Chosen to participate in the Nuclear Scholars Initiative

Molly McCargar, GSAS ’27
Clare Boothe Luce Fellowship Scholar for Women in Science

Gabriel Baudilio Mejia, GSAS ’23
Ministry of Higher Education, Science and Technology (MESCyT) Scholarship

Natalie Migliore, FCRH ’20
New York State Associated Press Award for Enterprise Reporting, Second Place for New York State Associated Press Award for Enterprise Reporting, First Place for New York State Associated Press Award for Public Service, Second Place for New York State Associated Press Award for Public Service, Second Place for New York State Associated Press Student AP Award/ Chris Ulanowski Memorial Award for Best News Story, Alliance for Women in Media Foundation Gracie Award for Best Crisis Coverage, First Place for Society of Professional Journalists Mark of Excellence Award for Best All-Around Radio Newscast, was a finalist for Society of Professional Journalists Mark of Excellence Award for Radio In-Depth for News Reporting, a finalist for New York State Associated Press Award for Use of Sound, received an Alliance for Women in Media Foundation Gracie Award for News Feature, a New York State Broadcasters Association Award for Outstanding Use of Audio, and a finalist for the Deadline Club New York City Chapter of Society of Professional Journalists Award

Matthew Miller, FCRH ’19
Teach for America Fellowship

Robert Molina, PCS ’18
Shell Public Policy Fellowship with the Congressional Hispanic Caucus Institute

Kevin Morales, FCLC ’17
Fulbright English Teaching Assistantship to Russia

Robyn Murray, GSAS ’19
Blakemore-Freeman Fellowship

Jazmin Nazario, FCLC ’20
Clare Boothe Luce Scholar for Women in Science

Diane Nelson, FCRH ’18
Ippies Journalism Award for Best Multi-Media Package, First Place for a New York State Associated Press Award for a Documentary, and Second Place for a Public Radio News Directors Incorporated Award for Student Newscast

Annie Nguyen, FCRH ’20
Clare Boothe Luce Scholar for Women in Science

Jose Aquiles Nina, GSAS ’23
Ministry of Higher Education, Science and Technology (MESCyT) Scholarship

Carolyn Ogden, FCLC ’20
Clare Boothe Luce Scholar for Women in Science

James Park, GSE ’25
F. Edward Hebert Armed Forces Health Professions Scholarship

Anya Patterson, FCRH ’19
Coro Fellowship

Michell Mercedes Payano, GSAS ’23
Ministry of Higher Education, Science and Technology (MESCyT) Scholarship

Anisha Pednedar, Gabelli ’19
Gates Millenium Asian Pacific Islander Scholarship

Christopher Penello, FCRH ’19
Fulbright English Teaching Assistantship to Italy

Laura Polacek, GSAS ’27
Memorial Sloan-Kettering Predoctoral Research Fellowship in Psycho-Oncology

Saathvika Rajamani, GSAS ’28
Schering-Plough Endowed Fellowship in the Biological Sciences

Adam Ramzi, FCRH ’20
Summer Internship in Washington, D.C.

Jeffrey Rayvid, GSAS ’22
Kaggle Analytics Competition hosted by the NFL Finalist

Cesar Reynoso, GSAS ’23
Ministry of Higher Education, Science and Technology (MESCyT) Scholarship

Natalie Reynoso, GSAS ’24
Forum for Theological Exploration Fellowship

Julia Rist, FCRH ’20
First Place for a New York State Associated Press Award for Public Service, Second Place for a New York State Associated Press Award for Public Service, Second Place for a New York State Associated Press Award for Enterprise Reporting, a New York State Broadcasters Association Award for Outstanding Public Affairs Program/Series, First Place Regional Winner and a National Finalist for a Society of Professional Journalists Mark of Excellence Award for Radio News Reporting, a finalist for a Society of Professional Journalists Mark of Excellence Award for Radio In-Depth/ News Reporting, First Place for a New York State Associated Press Award for a Documentary, a finalist for a New York State Associated Press Student Award/Chris Ulanowski Memorial Award for Best News Story, a finalist for a Society of Professional Journalists Mark of Excellence Awards for Radio News Reporting, and an Ippies Journalism Award for Best Multi-Media Package

Kylie Rothwell, FCLC ’20
Clare Boothe Luce Scholar for Women in Science

Inacent Saunders, GSS ’17
Fulani Fellowship

Micah Savin, GSAS’28
National Science Foundation Fellowship

Erica Scalise, FCRH ’20
New York State Broadcasters Association Award for Outstanding Use of Digital Platforms

Eliot Schiaparelli, FCRH ’21
First Place Regional Winner, National Finalist for a Society of Professional Journalists Mark of Excellence Award for Radio News Reporting

Theresa Schliep, FCRH ’19
Second Place for a New York State Associated Press Award for Enterprise Reporting

Andrew Seger, FCRH ’19
Second Place for a New York State Associated Press Award for a Podcast, Second Place for a New York State Associated Press Award for Enterprise Reporting, Society of Professional Journalists Mark of Excellence Award for Best All-Around Radio Newscast Finalist, Ippies Journalism Award for Best Multi-Media Package, and First Place for a New York State Associated Press Award for a Documentary

Katrina Selverian, GSE ’25
Dolores Zohrab Liebmann Scholarship

Fiona Shea, FCRH ’19
Public Radio News Directors Incorporated Award for Best Public Affairs Program, First Place for a Public Radio News Directors Incorporated Award for Best Long Documentary

Jacob Shore, FCRH ’18
Ippies Journalism Award for Best Multi-Media Package, and First Place for a New York State Associated Press Award for a Documentary

Christopher Sleutjes, GSB ’20
Named to 2019 Google Cloud Academic All-District At-Large Team

Nicole Smina, FCRH ’20
Clare Boothe Luce Scholar for Women in Science

James Sullivan, FCRH ’21
Society of Professional Journalists Mark of Excellence Awards for Radio Sports Reporting Finalist, and received a New York Press Club Award for FUV-Feature Reporting-Sports: Broadcast/Radio

M Tong, GSAS ’23
Association for Jewish Studies Dissertation Completion Fellowship

Yasmin Turco, FCRH ’21
Manhattan District Attorney's Office Summer Internship Finalist

Valeria Villarroel, GSAS ’20
New York State Broadcasters Association Award for Outstanding Use of Digital Platforms

Wesley Wilson, PCS ’19
Granted a fellowship to attend graduate school at Maxwell Institute University of Syracuse, Newman's Own Foundation Fellowship Finalist

Jane Winsett, GSS ’19
Fulbright English Teaching Assistantship to Kosovo

Dakota Wolf, FCRH ’21
Clare Boothe Luce Scholarship for Women in Science

Jonathan Woodward, GSAS ’18
Student NYSBA Award for Outstanding Public Affairs Program or Series, National Winner for a Society of Professional Journalists Mark of Excellence Award for News Radio Reporting

Sophia Yedigarian, GSE ’26
Dolores Zohrab Liebmann Scholarship

Yizhi Zhang, GSAS ’25
College Board Internship

 

See list of winners from previous years