Skip to main content

Fall 2021 Courses

International Studies Fall 2021 Course Listing

Below is a listing of International Studies courses being offered in Fall 2021. Please read carefully. Also please read carefully Rules for Meeting International Studies Major Requirements, on page six of this Registration Packet.

* The listed courses all count toward International Studies in general. However, to count toward your major requirements, they must fulfill an IS core requirement or be appropriate for your chosen elective track, as indicated on the list.

  • Understanding the listing: The first number is the CRN (course registration number), followed by the department and course number, then the school and course section, then the number of credits, course name (and Fordham core attributes, if any), then the days, times, and instructor. L=LC day; C=LC eve; R=RH day; E=RH eve; and W=Westchester eve. Example: INST 2500 L01 4 = INST 2500 [course] L01 [LC day, section 1]; 4 [# of credits]. TBA=To be announced; SAB=Study Abroad.
  • Fordham core attributes: Please double-check to make sure that attributes listed here are accurate. It’s also possible that some courses have attributes not listed here. Confirm everything. Look up courses yourself.
  • Core attributes key: Adv Hist=Advanced History; Adv Lit=Advanced Literature; Adv SS=Advanced Social Science; EP=Eloquentia Perfecta; FA=Fine Arts; Glob=Globalism; ICC=Interdisciplinary Capstone Core; PL=Pluralism; Sac Texts=Sacred Texts; VS=Values Seminar.

* Language courses for the IS major are not listed here. Please see the language requirements below.

* If you think a course not on the list should be here, please contact Dr. De Luca at: tdeluca@fordham.edu. Please send the CRN, the course number (e.g. INST 2500), course title, the professor’s name, and a course description. Here are general guidelines for track electives:

  1. For the International Track: in its scope a course must be global or compare regions of the world, and if historical, its content should at least come up to the 20th century.
  2. For the Regional Track: in its scope a course must focus most attention on one region of the world, and if historical, its content should at least come up to the 20th century.

For more information about the major, visit us at: http://www.fordham.edu/info/24306/international_studies

INTERNATIONAL STUDIES MAJOR REQUIREMENTS (13 COURSES)

THE INTERNATIONAL STUDIES CORE: 5 COURSES

  1. Introduction to International Studies: INST 2500 (Introduction to International Studies).
  2. International Politics and Law (one course):  POSC 2501(Intro to International Politics); or POSC 2610 (Intro to Comparative Politics).
  3. International Economics and Political Economy (one course): ECON 3244 (International Economic Policy); or ECON 3346 (International Economics/Trade); or POSC 3610 (Political Economy of Development); or POSC 3616 (Political Economy of Poverty); or POSC 3915 (International Political Economy).
  4. Contemporary World History and Culture (one course): INST 3100 (The Global Environment); or INST 3859 (Post-1945: A Global History); or ANTH 3351 (Comparative Cultures); or ANTH 3725 (Culture and Culture Change); or SOCI 3046 (International Sociology).
  5. Senior Thesis Seminar (ONLY offered in fall semester): INST 4000 (International Studies Senior Thesis Seminar).

THE REGIONAL OR INTERNATIONAL TRACK: 6 COURSES

6-11. Track Requirements: Six courses in your chosen track; or five courses in your chosen track and one course in any other track; or five courses in your chosen track and a third course in your IS language.

THE INTERNATIONAL STUDIES LANGUAGE: 2 COURSES

12-13. Language Requirement: Two courses in addition to the Fordham core in a language appropriate for your track.

* QUESTIONS:
Contact the IS Director, Prof. Tom De Luca at: tdeluca@fordham.edu; or make an appointment at: tomdeluca.youcanbook.me.

INTERNATIONAL STUDIES COURSES: Fall 2021

INTERNATIONAL STUDIES CORE

Introductory Course

28799 INST 2500 L01 4 INTRO TO INTERNATIONAL STUDIES (Glob) W 02:30-5:15 pm Sezgin, Utku (P)
45346 INST 2500 R01 4 INTRO TO INTERNATIONAL STUDIES (Glob) TF 01:00 pm-02:15 pm Christopher Toulouse (P)

Contemporary History & Culture

30128 ANTH 3351 L01 4 COMPARATIVE CULTURES (Glob) TF 11:30 am-12:45 pm TBA
11717 ANTH 3351 R01 4 COMPARATIVE CULTURES (Glob) MR 08:30 am-09:45 am Alan M. Trevithick (P)

International Politics and Law

40205 POSC 2501 L01 4 INTRO TO INTERNATIONAL POLITICS TF 01:00 pm-02:15 pm TBA
39346 POSC 2501 R01 4 INTRO TO INTERNATIONAL POLITICS MR 02:30 pm-03:45 pm William Akoto (P)
42601 POSC 2501 R02 4 INTRO TO INTERNATIONAL POLITICS MR 04:00 pm-05:15 pm Casey McNeill (P)
45447 POSC 2501 R03 4 INTRO TO INTERNATIONAL POLITICS TF 11:30 am-12:45 pm Melissa Labonte (P)
46224 POSC 3915 R01 4 INTERNATIONAL POLITICAL ECONOMY MR 05:30 pm-06:45 pm Davit Sahakyan (P)

International Economics & Political Economy

10907 ECON 3244 R01 4 INT'L ECONOMIC POLICY TF 01:00 pm-02:15 pm Giacomo Santangelo (P)
16021 ECON 3244 R02 4 INT'L ECONOMIC POLICY TF 02:30 pm-03:45 pm Giacomo Santangelo (P)
29859 ECON 3346 R01 4 INTERNATIONAL TRADE TF 10:00 am-11:15 am Ralf Hepp (P)
23874 POSC 3610 R01 4 POL ECON OF DEVELOPMENT TF 02:30 pm-03:45 pm Jose Aleman (P)

THESIS SEMINAR: ONLY OFFERED IN FALL SEMESTERS: ALL SENIORS MUST REGISTER

19098 INST 4000 L01 4 IS SENIOR THESIS SEMINAR W 02:30 pm-05:15 pm Caley Johnson (P)
30770 INST 4000 L02 4 IS SENIOR THESIS SEMINAR T 02:30 pm-05:15 pm Joshua Jordan (P)
43723 INST 4000 R01 4 IS SENIOR THESIS SEMINAR T 02:30 pm-05:15 pm Christopher Toulouse (P)

IS ELECTIVE TRACKS-CONCENTRATIONS

Africa

18208 AFAM 1600 R01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: AFRICA MR 11:30 am-12:45 pm Jane Edward (P)
45700 AFAM 1600 R02 3 UNDRSTND HIST CHNGE: AFRICA TF 08:30 am-09:45 am Kwadwo Osei-Opare (P)
45540 AFAM 3037 R01 4 BEING AND BECOMING BLACK TF 11:30 am-12:45 pm Tyler Maddox (P)
45441 AFAM 3141 R01 4 WOMEN IN AFRICA W 11:30 am-02:15 pm Jane Edwards (P)
45443 AFAM 3146 R01 3 CONTEMPORARY AFRICAN IMMIGRATION MR 02:30 pm-03:45 pm Jane Edwards (P)
42553 AFAM 3150 R01 4 CARIBBEAN PEOPLES AND CULTURE TF 10:00 am-11:15 am Tyesha Maddox (P)
45699 HIST 1600 R01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: AFRICA MR 11:30 am-12:45 pm Jane Edward (P)
39686 HIST 1600 R02 3 UNDRSTND HIST CHNGE: AFRICA TF 08:30 am-09:45 am Kwadwo Osei-Opare (P)
45367 HIST 3946 R01 4 AFRICAN ECON & HUMANITARIANISM TF 10:00 am-11:15 am Kwadwo Osei-Opare (P)
45369 HIST 4310 R01 4 AFRICA, RACE & GLOBAL COLD WAR TF 01:00 pm-02:15 pm Kwadwo Osei-Opare (P)

Asia

45372 ARHI 1102 R01 3 INTRO TO ART HISTORY: ASIA MR 10:00 am-11:15 am Asato Ikeda (P)
43881 COLI 3359 R01 4 ASIAN DIASPORIC LITERATURES W 11:30 am-02:15 pm James Kim (P)
42773 ENGL 3359 R01 4 ASIAN DIASPORIC LITERATURES W 11:30 am-02:15 pm James Kim (P)
10166 HIST 1550 L01 3 UHC: MOD EAST ASIA TF 01:00 pm-02:15 pm Michael Marmé (P)
45434 HIST 1550 R01 3 UHC: MOD EAST ASIA MR 10:00 am-11:15 am Grace Shen (P)
45830 HIST 3614 R01 4 REVOLUTIONARY & SOVIET RUSSIA MR 11:30 am-12:45 pm Garret McDonald (P)
46086 HIST 3911 C01 4 U.S. AND EAST ASIA W 06:00 pm-08:45 pm Michael Marmé (P)
45944 HIST 3920 L01 4 MODERN JAPAN TF 02:30 pm-03:45 pm Michael Marmé (P)
42987 MAND 3020 R01 4 LEARN CHINESE THROUGH FILM TF 01:00 pm-02:15 pm Xinran Dong (P)
25442 POSC 3418 R01 4 ISLAMIC POLITICAL THOUGHT TF 08:30 am-09:45 am Patrick Ryan (P)
45727 POSC 3632 L01 4 CHINA AND U.S. IN GLOBAL ERA MW 01:00 pm-02:15 pm Meir Alkon (P)
45454 POSC 4545 R01 4 SEM: RUSSIAN POL AND SOCIETY MR 11:30 am-02:00 pm Olena Nikolayenko (P)
40959 THEO 3715 R01 3 CLASSIC ISLAMIC TEXTS TF 01:00 pm-02:15 pm Sarah Eltantawi (P)
43006 THEO 3715 R02 3 CLASSIC ISLAMIC TEXTS TF 02:30 pm-03:45 pm Sarah Eltantawi (P)
43453 THEO 3728 L01 3 BUDDHIST MEDITATION TF 10:00 am-11:15 am Joshua Schapiro (P)
45494 THEO 3728 R01 3 BUDDHIST MEDITATION MR 11:30 am-12:45 pm Joshua Schapiro (P)
43452 THEO 3731 L01 3 JAPANESE RELIGIONS: TEXTS & ARTS TF 11:30 am-12:45 pm Joshua Schapiro (P)

Europe

21147 ANTH 2700 R01 4 YOU ARE WHAT YOU EAT MR 10:00 am-11:15 am Julie Kleinman (P)
42824 FREN 2600 L01 4 FRANCE: LIT,HIST,CIV TF 10:00 am-11:15 am Isaie Dougnon (P)
10486 FREN 2600 R01 4 FRANCE: LIT,HIST,CIV (Adv Lit Core) MR 02:30 pm-03:45 pm Lise Schreier (P)
45621 FREN 3450 R01 4 WRITERS AND LAWBREAKERS MR 10:00 am-11:15 am Lise Schreier (P)
46087 HIST 1000 C01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR R 06:00 pm-08:45 pm TBA
40224 HIST 1000 E01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR R 06:30 pm-09:15 pm Peter Witkowski (P)
45776 HIST 1000 L01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR TF 10:00 am-11:15 am Thierry Rigogne (P)
45777 HIST 1000 L02 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR TF 11:30 am-12:45 pm Thierry Rigogne (P)
11010 HIST 1000 R01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR MR 08:30 am-09:45 am TBA
42607 HIST 1000 R03 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR TF 08:30 am-09:45 am TBA
11013 HIST 1000 R04 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR MR 04:00 pm-05:15 pm TBA
40434 HIST 1000 R07 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR MR 05:30 pm-06:45 pm TBA
45357 HIST 1851 R01 3 UHC: JEWS IN THE MODERN WORLD MR 11:30 am-12:45 pm Magdalena Teter (P)
45363 HIST 3457 R01 4 BRITAIN: 1867 – PRESENT TF 02:30 pm-03:45 pm A. Armstrong-Price (P)
45830 HIST 3614 R01 4 REVOLUTIONARY & SOVIET RUSSIA MR 11:30 am-12:45 pm Garret McDonald (P)
45782 HIST 3925 L01 4 THE HOLOCAUST MW 01:00 pm-02:15 pm Edward Bristow (P)
42813 HIST 4308 L01 4 ANTISEMITISM W 11:30 am-02:15 am Doron Ben-Atar (P)
45454 POSC 4545 R01 4 SEM: RUSSIAN POL AND SOCIETY MR 11:30 am-02:00 pm Olena Nikolayenko (P)
45958 SPAN 3001 L01 4 SPANISH LITERATURE & CULTURE SURVEY MR 02:30 pm-03:45 pm Carey Kasten (P)
45770 SPAN 3701 L01 4 SPANISH-AMERICAN WOMEN WRITERS MR 10:00 am-11:15 am Cynthis Vich (P)
45627 SPAN 3800 R01 4 THE SPANISH DISPORA MR 11:30 am-12:45 pm J. Jimenez-Belmonte (P)
45630 SPAN 3950 R01 4 FANTASTIC IN SPANISH LIT AND FILM MR 10:00 am-11:15 am J. Jimenez-Belmonte (P)
15830 VART 1101 L01 3 URBANISM M 11:30 am-12:45 pm Cecil Bakalor (P)
34473 VART 1101 L02 3 URBANISM M 02:30 pm-05:15 pm Cecil Bakalor (P)
11084 VART 1101 R01 3 URBANISM MR 02:30 pm-03:45 pm Elizabeth Tiso (P)
11085 VART 1101 R02 3 URBANISM MR 04:00 pm-05:15 pm Elizabeth Tiso (P)
11086 VART 1101 R03 3 URBANISM TF 01:00 pm-02:15 pm Susan Jainchill (P)
11087 VART 1101 R04 3 URBANISM TF 02:30 pm-03:45 pm Susan Jainchill (P)
34949 VART 1101 R05 3 URBANISM TF 10:00 am-11:15 am TBA
40258 VART 1101 R06 3 URBANISM TF 11:30 am-12:45 pm TBA

Latin America

42553 AFAM 3150 R01 4 CARIBBEAN PEOPLES AND CULTURE TF 10:00 am-11:15 am Tyesha Maddox (P)
46034 ECON 3235 R02 4 ECON OF LATIN AMERICA MR 04:00 pm-05:15 pm Darryl McLeod (P)
10164 HIST 1400 L01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: LATIN AM MR 08:30 am-09:45 am Stephanie Huezo (P)
42812 HIST 1400 L02 3 UNDRSTND HIST CHNGE: LATIN AM MR 10:00 am-11:15 am Stephanie Huezo (P)
39681 HIST 1400 R01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: LATIN AM MR 11:30 am-12:45 pm Sarah Penry (P)
39682 HIST 1400 R02 3 UNDRSTND HIST CHNGE: LATIN AM MR 10:00 am-11:15 am William Hogue (P)
43304 LALS 4100 C01 4 SPEAKING FOR/AS THE OTHER M 06:00 pm-08:45 pm Gloria Garcia (P)

Middle East & North Africa

18208 AFAM 1600 R01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: AFRICA MR 11:30 am-12:45 pm Jane Edward (P)
45700 AFAM 1600 R02 3 UNDRSTND HIST CHNGE: AFRICA TF 08:30 am-09:45 am Kwadwo Osei-Opare (P)
30010 HIST 1700 L01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MIDEAST MR 08:30 am-09:45 am Jean-Marc Oppenheim (P)
35899 HIST 1750 R01 3 UHC:ISLAMIC HISTORY & CULTURE TF 10:00 am-11:15 am Ebru Turan (P)
45357 HIST 1851 R01 3 UHC: JEWS IN THE MODERN WORLD MR 11:30 am-12:45 pm Magdalena Teter (P)
45783 HIST 4331 L01 4 US IN THE MID EAST: 1945 – PRESENT T 02:30 pm-05:15 pm Doron Ben-Atar (P)
42835 MEST 2000 C01 4 INTRO TO MODERN MIDEAST M 06:00 pm-08:45 pm Jean-Marc Oppenheim (P)
45632 MLAL 3450 R01 4 THE ARAB SPRING IN ARABIC LITERATURE TF 01:00 pm-02:15 pm Mohamed Alsiadi (P)
25442 POSC 3418 R01 4 ISLAMIC POLITICAL THOUGHT TF 08:30 am-09:45 am Patrick Ryan (P)
45723 POSC 3520 L01 4 MIDEAST AND THE WORLD T 06:00 pm-08:45 pm John Entelis (P)
42603 POSC 3645 R01 4 POLITICS OF IMMIGRATION TF 10:00 am-11:15 am Annika Hinze (P)
42854 POSC 3651 C01 4 COMP POLITICS OF THE MIDEAST T 06:00 pm-08:45 pm TBA
43882 POSC 3652 R01 4 STATE-SOCIETY RELATIONS IN THE MIDDLE EAST TF 10:00 am-11:15 am Douglas Jones (P)
45698 THEO 3711 L01 3 SACRED TEXTS OF THE MIDDLE EAST MR 04:00 pm-05:15 pm TBA
43015 THEO 3711 R01 3 SACRED TEXTS OF THE MIDDLE EAST TF 10:00 am-11:15 am Emanuel Fiano (P)
45490 THEO 3711 R02 3 SACRED TEXTS OF THE MIDDLE EAST TF 11:30 am-12:45 pm Emanuel Fiano (P)
45491 THEO 3711 R03 3 SACRED TEXTS OF THE MIDDLE EAST TF 02:30 pm-03:45 pm Emanuel Fiano (P)
40959 THEO 3715 R01 3 CLASSIC ISLAMIC TEXTS TF 01:00 pm-02:15 pm Sarah Eltantawi (P)
43006 THEO 3715 R02 3 CLASSIC ISLAMIC TEXTS TF 02:30 pm-03:45 pm Sarah Eltantawi (P)

International-Global Affairs

42553 AFAM 3150 R01 4 CARIBBEAN PEOPLES AND CULTURE TF 10:00 am-11:15 am Tyesha Maddox (P)
11400 ANTH 1100 L01 3 INTRO TO CULTURAL ANTHROPOLOGY (Glob) MR 08:30 am-09:45 am Vivian Lu (P)
33405 ANTH 1100 L04 3 INTRO TO CULTURAL ANTHROPOLOGY (Glob) TF 01:00 pm-02:15 pm Aseel Sawalha (P)
11707 ANTH 1100 R01 3 INTRO TO CULTURAL ANTHROPOLOGY (Glob) MR 05:30 pm-06:45 pm Diane George (P)
11708 ANTH 1100 R02 3 INTRO TO CULTURAL ANTHROPOLOGY (Glob) TF 11:30 am-12:45 pm Daisy Deomampo (P)
11709 ANTH 1100 R03 3 INTRO TO CULTURAL ANTHROPOLOGY (Glob) MR 04:00 pm-05:15 pm Brenna McCaffrey (P)
39323 ANTH 1100 R04 3 INTRO TO CULTURAL ANTHROPOLOGY (Glob) TF 08:30 am-09:45 am Erik Forman (P)
43464 ANTH 2500 L01 4 TABOO: ANTHRO OF FORBIDDEN MW 01:00 pm-02:15 pm Goutam Gajula (P)
18314 ANTH 2619 R01 4 MAGIC, SCIENCE, AND RELIGION MR 11:30 am-12:45 pm Julius Bowditch (P)
21147 ANTH 2700 R01 4 YOU ARE WHAT YOU EAT MR 10:00 am-11:15 am Julie Kleinman (P)
11714 ANTH 2880 R01 4 HUMAN SEXUALITY MR 10:00 am-11:15 am Alan M Trevithick (P)
45535 ANTH 3340 C01 4 ANTHRO PERSP RACE & ETHN R 06:00 pm-08:45 pm Huda Gerard-Seif (P)
45740 ANTH 3343 L01 4 GHETTOS AND GATED COMMUNITIES MR 02:30 pm-03:45 pm TBA
30128 ANTH 3351 L01 4 COMPARATIVE CULTURES (Glob) TF 11:30 am-12:45 pm TBA
11717 ANTH 3351 R01 4 COMPARATIVE CULTURES MR 08:30 am-09:45 am Alan M Trevithick (P)
33762 ANTH 4114 R01 4 ANTHRO OF HEALTH HEALING & SOCIAL JUSTICE MR 11:30 am-12:45 pm Brenna McCaffrey (P)
35797 ANTH 4344 R01 4 REPROD TECH: GLOB PERSP TF 02:30 pm-03:45 pm Daisy Deomampo (P)
43463 ANTH 4373 L01 4 ENVIRON & HUMAN SURVIVAL MW 11:30 am-12:45 pm Goutam Gajula (P)
23887 ANTH 4373 R01 4 ENVIRON & HUMAN SURVIVAL TF 08:30 am-09:45 am Alan Gilbert (P)
45739 ANTH 4490 L01 4 ANTHRO OF POLITICAL VIOLENCE MR 04:00 pm-05:15 pm Huda Gerard-Seif (P)
45737 ANTH 4600 L01 4 GLOBAL SOUTH MEGACITIES MR 10:00 am-11:15 am Vivian Lu (P)
44888 ARHI 1100 L01 3 ART HISTORY INTRODUCTION MR 10:00 am-11:15 am Caitlin Beach (P)
44887 ARHI 1100 L02 3 ART HISTORY INTRODUCTION TF 10:00 am-11:15 am Maria Ruvoldt (P)
44889 ARHI 1100 R01 3 ART HISTORY INTRODUCTION MR 02:30 pm-03:45 pm Samuel Albert (P)
44890 ARHI 1100 R02 3 ART HISTORY INTRODUCTION MR 04:00 pm-05:15 TBA
44891 ARHI 1100 R03 3 ART HISTORY INTRODUCTION MR 11:30 am-12:45 pm Nina Rowe (P)
44892 ARHI 1100 R04 3 ART HISTORY INTRODUCTION TF 10:00 am-11:15 am TBA
44893 ARHI 1100 R05 3 ART HISTORY INTRODUCTION TF 11:30 am-12:45 pm TBA
44893 ARHI 1100 R06 3 ART HISTORY INTRODUCTION TF 01:00 pm-02:15 pm TBA
44903 ARHI 1100 R07 3 ART HISTORY INTRODUCTION TF 02:30 pm-03:45 pm TBA
20971 BISC 1002 R01 3 ECOLOGY: A HUMAN APPROACH TF 10:00 am-11:15 am John Wehr (P)
20971 BISC 1002 R01 0 ECOLOGY: A HUMAN APPROACH W 11:00 am-12:40 pm John Wehr (P)
10130 BISC 2561 R01 3 ECOLOGY TF 08:30 am-09:45 am TBA
39562 BISC 2561 R02 3 ECOLOGY TF 10:00 am-11:15 am Justin Pool (P)
44369 BISC 2561 R03 3 ECOLOGY TF 11:30 am-12:45 pm Steven Franks (P)
43881 COLI 3359 R01 4 ASIAN DIASPORIC LITERATURES W 11:30 am-02:15 pm James Kim (P)
36605 ECON 3210 L01 4 ECONOMICS OF DEVELOPMENT MR 04:00 pm-05:15 pm Subha Mani (P)
10907 ECON 3244 R01 4 INT'L ECONOMIC POLICY TF 01:00 pm-02:15 pm Giacomo Santangelo (P)
16021 ECON 3244 R02 4 INT'L ECONOMIC POLICY TF 02:30 pm-03:45 pm Giacomo Santangelo (P)
45800 ECON 3340 C01 4 ECONOMICS INTERNAL BUSINESS M 06:00 pm-08:45 pm Sphen Metzger (P)
29859 ECON 3346 R01 4 INTERNATIONAL TRADE TF 10:00 am-11:15 am Ralf Hepp (P)
43496 ECON 3347 C01 4 INTERNATIONAL FINANCE W 06:00 pm-08:45 pm Stephen Metzger (P)
29860 ECON 3850 R01 4 ENVIRONMENTAL ECONOMICS W 01:00 pm-03:30 pm Marc Conte (P)
12759 ECON 5260 R01 3 EPIDEMICS & DEVEL POLICY T 07:30 pm-09:20 pm Troy Tassier (P)
33213 ECON 6470 R01 3 GROWTH AND DEVELOPMENT W 07:30 pm-09:20 pm Darrly McLeod (P)
42773 ENGL 3359 R01 4 ASIAN DIASPORIC LITERATURES W 11:30 am-02:15 pm James Kim (P)
42810 ENST 1000 L01 3 INTRO TO ENVIRONMENTAL STUDIES W 02:30 pm-05:15 pm Garnet Kindervater
45305 ENST 3307 R01 4 ENVIRONMENTAL POLITICS TF 01:00 pm-02:15 pm Jennifer Ramirez (P)
45679 FITV 3588 R01 4 GLOBAL CINEMA W 11:30 am-02:15 pm Karen Williams (P)
42307 FNBU 4450 E01 3 GLOBAL INVESTMENTS T 06:30 pm-09:15 pm TBA
42308 FNBU 4450 E02 3 GLOBAL INVESTMENTS M 06:30 pm-09:15 pm TBA
45621 FREN 3450 R01 4 WRITERS AND LAWBREAKERS MR 10:00 am-11:15 am Lise Schreier (P)
45622 FREN 3612 R01 4 CINEMAS OF QUEBEC MR 04:00 pm-05:15 pm Audrey Evrard (P)
45357 HIST 1851 R01 3 UHC: JEWS IN THE MODERN WORLD MR 11:30 am-12:45 pm Magdalena Teter (P)
45830 HIST 3614 R01 4 REVOLUTIONARY & SOVIET RUSSIA MR 11:30 am-12:45 pm Garret McDonald (P)
46086 HIST 3911 C01 4 U.S. AND EAST ASIA W 06:00 pm-08:45 pm Michael Marmé (P)
42813 HIST 4308 L01 4 ANTISEMITISM W 11:30 am-02:15 am Doron Ben-Atar (P)
45783 HIST 4331 L01 4 US IN THE MID EAST: 1945 – PRESENT T 02:30 pm-05:15 pm Doron Ben-Atar (P)
10413 NSCI 1040 L01 3 PEOPLE & THE LIVING ENVIRONMENT W 02:30 pm-05:15 pm Grace Vernon (P)
15767 NSCI 1040 L02 3 PEOPLE & THE LIVING ENVIRONMENT M 02:30 pm-05:15 pm Grace Vernon (P)
24504 NSCI 2010 L01 3 GLOBAL ECOLOGY LECTURE MR 02:30 pm-03:45pm Mark Botton (P)
45385 PHIL 3713 R01 4 HUMAN RIGHTS & GLOBAL JUSTICE MR 02:30 pm-03:45pm John Davenport (P)
44164 PHIL 4409 E01 4 ENVIRONMENTAL ETHICS R 06:30 pm-09:15 pm James Mitchell (P)
37619 PHIL 4409 R01 4 ENVIRONMENTAL ETHICS MR 11:30 am-12:45 pm Ela Tokay (P)
43934 PJST 3200 L01 4 ENVIRONMENTAL JUSTICE MW 01:00 pm-02:15 pm Garnet Kindervater (P)
45304 PJST 3200 R01 4 ENVIRONMENTAL JUSTICE TF 11:30 am-12:45 pm Jennifer Ramirez (P)
40205 POSC 2501 L01 4 INTRO TO INTERNATIONAL POLITICS TF 01:00 pm-02:15 pm TBA
39346 POSC 2501 R01 4 INTRO TO INTERNATIONAL POLITICS MR 02:30 pm-03:45 pm William Akoto (P)
42601 POSC 2501 R02 4 INTRO TO INTERNATIONAL POLITICS MR 04:00 pm-05:15 pm Casey McNeill (P)
45447 POSC 2501 R03 4 INTRO TO INTERNATIONAL POLITICS TF 11:30 am-12:45 pm Melissa Labonte (P)
43935 POSC 3307 L01 4 ENVIRONMENTAL POLITICS MW 11:30 am-12:45 pm TBA
39365 POSC 3511 R01 4 WAR AND PEACE MR 05:30 pm-06:45 pm Casey McNeill (P)
39747 POSC 3516 E01 4 CONFLICT ANALYSIS/RESOLUTION W 06:30 pm-09:15 pm Davit Sahakyan (P)
45723 POSC 3520 L01 4 MIDEAST AND THE WORLD T 06:00 pm-08:45 pm John Entelis (P)
43839 POSC 3521 R01 4 GLOBAL GOVERNANCE MR 02:30 pm-03:45 pm William Akoto (P)
45813 POSC 3522 L01 4 UNITED NATIONS W 08:30 am-11:15 am Anjali Dayal (P)
45449 POSC 3527 R01 4 UN PEACE OPERATIONS TF 01:00 pm-02:15 pm Melissa Labonte (P)
45450 POSC 3532 R01 4 THE DEVELOPMENT OF HUMAN RIGHTS LAW TF 10:00 am-11:15 am Brendan Horan (P)
45451 POSC 3540 R01 4 POLITICS OF CYBERSPACE MR 11:30 am-12:45 pm William Akoto (P)
23874 POSC 3610 R01 4 POL ECON OF DEVELOPMENT TF 02:30 pm-03:45 pm Jose Aleman (P)
45727 POSC 3632 L01 4 CHINA AND U.S. IN GLOBAL ERA MW 01:00 pm-02:15 pm Meir Alkon (P)
29497 POSC 4025 R01 4 YOUTH AND POLITICS MR 10:00 am-11:15 am Olena Nikolayenko (P)
45453 POSC 4515 R01 4 SEMINAR: INTL POL OF PEACE W 11:30 am-02:00 pm Melissa Labonte (P)
45454 POSC 4545 R01 4 SEM: RUSSIAN POL AND SOCIETY MR 11:30 am-02:00 pm Olena Nikolayenko (P)
45533 SOCI 3418 C01 4 CONTEMP IMM IN GLOBAL PERSPECTIVE T 06:00 pm-08:45 pm Ronald Nerio (P)
35801 SOCI 3418 R01 4 CONTEMP IMM IN GLOBAL PERSPECTIVE TF 10:00 am-11:15 am Greta Gilbertson (P)
42724 SOCI 4020 R01 4 PLACE, SPACE, & IMMIGRANT CITIES W 11:30 am-02:15 pm Greta Gilbertson (P)
45556 THEO 3390 C01 3 CHURCH IN CONTROVERSY W 06:00 pm-08:45 pm Stephanie Arel (P)
45696 THEO 3390 L01 3 CHURCH IN CONTROVERSY MR 02:30 pm-03:45 pm David de la Fuente (P)
24078 THEO 3390 R01 3 CHURCH IN CONTROVERSY TF 11:30 am-12:45 pm John Barnes (P)
40962 THEO 4026 R01 4 THEOLOGIES OF PEACE MR 08:30 am-09:45 am Thomas Massaro (P)
5830 VART 1101 L01 3 URBANISM M 11:30 am-12:45 pm Cecil Bakalor (P)
34473 VART 1101 L02 3 URBANISM M 02:30 pm-05:15 pm Cecil Bakalor (P)
11084 VART 1101 R01 3 URBANISM MR 02:30 pm-03:45 pm Elizabeth Tiso (P)
11085 VART 1101 R02 3 URBANISM MR 04:00 pm-05:15 pm Elizabeth Tiso (P)
11086 VART 1101 R03 3 URBANISM TF 01:00 pm-02:15 pm Susan Jainchill (P)
11087 VART 1101 R04 3 URBANISM TF 02:30 pm-03:45 pm Susan Jainchill (P)
15830 VART 1101 L01 3 URBANISM M 11:30 am-12:45 pm Cecil Bakalor (P)
31975 WGSS 3000 R01 4 GENDER AND SEXUALITY STUDIES W 11:30 am-02:15 pm Diane Detourany (P)
31968 WGSS 3001 L01 4 QUEER THEORIES (PL) MW 10:00 am-11:15 am Sharif Mowlabocus (P)

RULES FOR MEETING INTERNATIONAL STUDIES MAJOR REQUIREMENTS

Please keep the following International Studies rules in mind as you register for your fall courses — and for the future:

  • Other Majors or Minors?: You may not double count more than two courses between International Studies and any other major/s and any other minor/s. (This limit does not include courses that go toward the International Studies language requirement.)

  • Senior Thesis, Fall of Senior Year: Every student is required to take INST 4000 in the fall of her/his senior year. This course is only offered once a year. It is only offered in the fall semester. You must make sure that you plan your schedule so that you can take it then.
  • Studying Abroad?: If you are studying abroad for a year you may count four courses from your abroad study toward your international studies major. If you are studying abroad for one semester you may count three courses. (These limits do not include language courses used for the IS language requirement.)
  • When You Register: Any course that does not have an international studies attribute on Banner, or which is not listed on Degree Works, or in the registration packet we send out every semester before registration, cannot be presumed to count for International Studies. If there are any courses not listed but which you think should be listed, you should contact the program director. Even if a course has an international studies attribute on Banner that doesn't tell you which track or which requirement the course meets. For that you have to look at the registration packet or at Degree Works.
  • The IS Core: All courses toward the five International Studies core requirements must be taken at Fordham University. This means, in practice, if you are taking courses toward the major anywhere else, whether study abroad or as transfer courses, these courses can only apply toward your track electives or toward your language requirement.
  • Grade Minimum: No grades below C will count toward the International Studies major.
  • Pass/Fail Grades?: For special circumstances, students may apply to their advisor to have courses graded Pass/Fail. However, INST 2500, the IS Intro, and INST 4000, the senior thesis seminar, may not be taken Pass/Fail.

***Please keep these rules handy so you can refer to them as you continue your International Studies career.