Skip to main content

Spring 2018 Courses

International Studies Courses

Download this information as a PDF.

Below is a listing of International Studies courses being offered in Spring 2018. Please read carefully:

The listed courses all count toward International Studies in general. However, to count toward your major requirements, they must fulfill an IS core requirement or be appropriate for your chosen elective track, as indicated on the list.

  • Understanding the listing: The first number is the CRN (course registration number), followed by the department and course number, then the school and course section, then the number of credits, course name (and Fordham core attributes, if any), then the days, times, and instructor. L=LC day; C=LC eve; R=RH day; E=RH eve; and W=Westchester eve. Example: INST 2500 L01 4 = INST 2500 [course] L01 [LC day, section 1]; 4 [# of credits]. TBA=To be announced; SAB=Study Abroad.
  • Fordham core attributes: Please double-check to make sure that attributes listed here are accurate. It’s also possible that some courses have attributes not listed here. Confirm everything. Look up courses yourself.
  • Core attributes key: Adv Hist=Advanced History; Adv Lit=Advanced Literature; Adv SS=Advanced Social Science; EP=Eloquentia Perfecta; FA=Fine Arts; Glob=Globalism; ICC=Interdisciplinary Capstone Core; PL=Pluralism; Sac Texts=Sacred Texts; VS=Values Seminar.

* Language courses for the IS major are not listed here. Please see the language requirements below.

* If you think a course not on the list should be here, please contact Dr. De Luca at: tdeluca@fordham.edu. Please send the CRN, the course number (e.g. INST 2500), course title, the professor’s name, and a course description. Here are general guidelines for track electives:

  1. For the International Track: in its scope a course must be global or compare regions of the world, and if historical, its content should at least come up to the 20th century.
  2. For the Regional Track: in its scope a course must focus most attention on one region of the world, and if historical, its content should at least come up to the 20th century.

International Studies Major Requirements (13 Courses)

The International Studies Core: 5 Courses

  1. Introduction to International Studies: INST 2500 — Introduction to International Studies
  2. International Politics and Law (one course): POSC 2501(Intro to International Politics); or POSC 2610 (Intro to Comparative Politics); or POSC 3505 (International Law).
  3. International Economics and Political Economy (one course): ECON 3244 (International Economic Policy); or ECON 3346 (International Economics/Trade); or POSC 3610 (Political Economy of Development); or POSC 3616 (Political Economy of Poverty); or POSC 3915 (International Political Economy).
  4. Contemporary World History and Culture (one course): INST 3100 (The Global Environment); or INST 3859 (Post-1945: A Global History); or ANTH 3351 (Comparative Cultures); or ANTH 3725 (Culture and Culture Change); or SOCI 3046 (International Sociology); or SOCI 3450 (Transnational Social Movements).
  5. Senior Thesis Seminar (ONLY offered in fall semester): INST 4000 — International Studies Senior Thesis Seminar.

The Regional or International Track: 6 COURSES
6-11. Track Requirements: Six ​courses in your chosen track; or five courses in your chosen track and one course in any other track; or five courses in your chosen track and a third course in your IS language.

The International Studies Language: 2 COURSES
12-13. Language Requirement: Two courses in addition to the Fordham core in a language appropriate for your track.

* Questions? Contact the IS Director, Prof. Tom De Luca at: tdeluca@fordham.edu.

Language Requirement: Two courses in addition to the Fordham core in a language appropriate for your track.

Introductory Course

32809 INST 2500 L01 4 INTRO TO INTERNATIONAL STUDIES MW 01:00 pm-02:15 pm Christopher S. Toulouse (P)

Contemporary History & Culture

32747 ANTH 3351 C01 4 COMPARATIVE CULTURES T 06:00 pm-08:45 pm Goutam Gajula (P)
32762 ANTH 3351 L01 4 COMPARATIVE CULTURES TF 08:30 am-09:45 am Dan Mai (P)
32763 ANTH 3351 L02 4 COMPARATIVE CULTURES TF 10:00 am-11:15 am Elsa Mendoza-Rockwell (P)
10779 ANTH 3351 R01 4 COMPARATIVE CULTURES (Glob, Adv SS) TF 02:30 pm-03:45 pm Dan T. Mai (P)
10781 ANTH 3351 R02 4 COMPARATIVE CULTURES (Glob, Adv SS) MR 08:30 am-09:45 am Alan M. Trevithick
11721 ANTH 3725 L01 4 CULTURE AND CULTURE CHANGE MW 11:30 am-12:45 pm Aseel Sawalha (P)
32808 INST 3859 L01 4 POST-1945: A GLOBAL HISTORY TF 02:30 pm-03:45 pm Michael Marme' (P)

International Politics and Law

11110 POSC 2501 R01 4 INTRO TO INTERNATIONAL POLITICS MR 05:30 pm-06:45 pm Asha Castleberry (P)
25401 POSC 2501 R02 4 INTRO TO INTERNATIONAL POLITICS TF 08:30 am-09:45 am Asha Castleberry (P)
23277 POSC 2610 R01 4 INTRO TO COMPARATIVE POLITICS (Adv SS) TF 02:30 pm-03:45 pm Jose A. Aleman (P)

International Economics & Political Economy

15260 ECON 3244 R02 4 INT'L ECONOMIC POLICY TF 02:30 pm-03:45 pm Giacomo Santangelo (P)
32423 ECON 3346 L01 4 INTERNATIONAL ECONOMICS MR 04:00 pm-05:15 pm Stephen Metzger (P)
32780 POSC 3610 L01 4 POL ECON OF DEVELOPMENT MR 02:30 pm-03:45 pm Susan A. Berger (P)
19897 POSC 3915 L01 4 INTERNATIONAL POL ECON (Adv SS) MW 01:00 pm-02:15 pm Sarah P. Lockhart (P)
11121 POSC 3915 R01 4 INTERNATIONAL POL ECON (Adv SS) MR 10:00 am-11:15 am Idalia K. Bastiaens (P)
32272 POSC 3915 R02 4 INTERNATIONAL POL ECON (Adv SS) MR 11:30 am-12:45 pm Idalia K. Bastiaens (P)

Internship Course

11504 INST 3000 L01 4 INTERNATIONAL INTERNSHIP W 02:30 pm-05:15 pm Samuel Peleg (P)

REGIONAL TRACK

Africa

17682 AFAM 1600 R01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: AFRICA (Glob) TF 11:30 am-12:45 pm Jane K. Edward (P)
32397 AFAM 3037 L01 4 BEING AND BECOMING BLACK (Adv SS, Glob) MW 01:00 pm-02:15 pm Laurie R. Lambert (P)
32333 AFAM 3192 C01 4 THE US AND AFRICA (Adv Hist) M 06:00 pm-08:45 pm Amir Idris (P)
32398 AFAM 3667 L01 4 CARIBBEAN LITERATURE (Adv Lit, Globalism) MW 11:30 am-12:45 pm Laurie R. Lambert (P)
32399 AFAM 3692 L01 4 SOCIAL CONSTRUCTION OF WOMEN (EP3) MR 02:30 pm-03:45 pm Lori L. Brooks
32768 ANTH 3355 L01 4 CULTURE AND ANTICOLONIALISM (Adv SS) TF 01:00 pm-02:15 pm Elsa Mendoza-Rockwell (P)
29716 COLI 2000 L01 3 T&C: WOMEN & INDEPENDENCE IN AFRICA (EP2, Glob) TF 11:30 am-12:45 pm Fawzia Mustafa (P)
29717 COLI 2000 L02 3 T&C: WOMEN & INDEPENDENCE IN AFRICA (EP2, Glob) TF 01:00 pm-02:15 pm Fawzia Mustafa (P)
33279 FREN 3471 L01 4 FRANCOPHONE SUB-SAHARAN AFRICA TF 10:00 am-11:15 am Isaie Dougnon (P)
11504 INST 3000 L01 4 INTERNATIONAL INTERNSHIP W 02:30 pm-05:15pm Samuel Peleg (P)

Asia

29603 ARHI 1102 R01 3 INTRO TO ART HISTORY: ASIA (FA, Glob) MR 10:00 am-11:15 am Asato Ikeda (P)
27568 ARHI 1102 L02 3 INTRO TO ART HISTORY: ASIA MR 10:00 am-11:15 am Midori Yamamura (P)
27276 COLI 4320 L01 4 READING THE INDIAN OCEAN WORLD W 11:30 am-02:15 pm Fawzia Mustafa (P)
32544 ENGL 3359 R01 4 ASIAN DIASPORIC LITERATURES (Adv Lit) TF 10:00 am-11:15 am James Kim (P)
32298 HIST 1450 R02 3 UHC: SOUTH ASIAN HISTORY (Glob) TF 01:00 pm-02:15 pm Maia A. Ramnath (P)
32447 HIST 3922 L01 4 EAST ASIAN CITIES TF 01:00 pm-02:15 pm Michael Marme' (P)
32308 HIST 4295 R01 4 CONFUCIANISM IN THREE KEYS TF 11:30 am-12:45 pm Grace Shen (P)
32627 HIST 3931 R01 4 COLONIALISM AND SOUTH ASIA TF 02:30 pm-03:45 pm Maia A Ramnath, (P)
11504 INST 3000 L01 4 INTERNATIONAL STUDIES INTERNSHIP W 02:30 pm-05:15 pm Samuel Peleg (P)
32320 MAND 3020 R01 4 LEARN CHINESE THROUGH FILM (Adv Lit) TF 01:00 pm-02:15 pm Xinran Dong (P)
32645 MLAL 3043 L01 4 MODERN CHINESE LITERATURE (Adv Lit) TF 10:00 am-11:15 am Yiju Huang (P)
34297 PHIL 3770 R01 4 DAOIST AND ZEN PHILOSOPHY TF 01:00 pm-02:15 pm Christopher W Gowans,(P)
33724 POSC 3631 R01 4 CHINA & RUSSIA IN COMP PERSPECT (Adv SS, Glob) MR 10:00 am-11:15 am Olena Nikolayenko (P)
32477 THEO 3715 L01 3 CLASSIC ISLAMIC TEXTS (Glob, Sac Texts)) MR 10:00 am-11:15 am Kathryn Kueny (P)
29773 THEO 3720 R01 3 HINDU LITERATURE AND ETHICS (Glob, Sac Texts) MR 04:00 pm-05:15 pm Joshua D. Schapiro (P)

Europe

32402 ARHI 1101 C01 3 INTRO TO ART HISTORY: EUROPE T 06:00 pm-08:45 pm TBA
24888 ARHI 1101 L01 3 INTRO TO ART HISTORY: EUROPE MW 11:30 am-12:45 pm Samuel D. Albert (P)
28337 ARHI 1101 L02 3 INTRO TO ART HISTORY: EUROPE MR 02:30 pm-03:45 pm Richard H. Teverson (P)
32400 ARHI 1101 L03 3 INTRO TO ART HISTORY: EUROPE MR 04:00 pm-05:15 pm Richard H. Teverson (P)
24729 ARHI 1101 R01 3 INTRO TO ART HISTORY: EUROPE (FA) MR 08:30 am-09:45 am TBA
24731 ARHI 1101 R02 3 INTRO TO ART HISTORY: EUROPE (FA) MR 10:00 am-11:15 am TBA
26980 ARHI 1101 R03 3 INTRO TO ART HISTORY: EUROPE (FA, EP1) MR 11:30 am-12:45 pm Nina A. Rowe (P)
26981 ARHI 1101 R04 3 INTRO TO ART HISTORY: EUROPE (FA) TF 10:00 am-11:15 am TBA
32283 ARHI 1101 R05 3 INTRO TO ART HISTORY: EUROPE (FA) TF 11:30 am-12:45 pm TBA
32282 ARHI 1101 R06 3 INTRO TO ART HISTORY: EUROPE (FA) TF 01:00 pm-02:15 pm TBA
33327 COLI 3365 R01 4 NOVELS OF IDEAS:HIGH MODERNISM (Adv Lit) TF 11:30 am-12:45 pm Philip T Sicker (P)
34417 COLI 3400 L01 4 MODERN JEWISH WRITING (Adv Lit) MR 02:30 pm-03:45 pm Anne G Hoffman (P)
33281 COLI 3466 L01 4 DISCOVERING FRENCH CINEMA (Adv Lit) MR 04:00 pm-05:15 pm Audrey Evrard (P)
32610 ENGL 2000 R39 3 TEXTS AND CONTEXTS (EP 2) MR 11:30 am-12:45 pm Kathleen Lapenta Long (P)
33272 ENGL 3365 R01 4 NOVELS OF IDEAS:HIGH MODERNISM (Adv Lit) TF 11:30 am-12:45 pm Philip T Sicker (P)
32553 ENGL 4018 R01 4 THE POET’S CHOICE MR 11:30 am-12:45 pm Constance W Hassett (P)
32433 ENGL 4137 L01 4 HYSTERIA/SEXUALITY/UNCONSCIOUS (ICC) T 02:30 pm-05:15 pm Anne G Hoffman (P)
32431 ENGL 4149 L01 4 MODERN DRAMA AS MORAL CRUCIBLE (EP 4) MR 04:00 pm-05:15 pm Shoshana Enelow (P)
33181 FITV 3558 E01 4 ITALIAN FILM S 09:00 am-05:30 pm Matilde M. Fava (P)
16718 FREN 2600 L01 4 FRANCE:LIT.,HIST.,CIV. MR 02:30 pm-03:45 pm Andrew H. Clark (P)
22118 FREN 2600 R01 4 FRANCE:LIT.,HIST.,CIV. (Adv Lit) MR 11:30 am-12:45 pm Lise V. Schreier (P)
32316 FREN 3450 R01 4 WRITERS AND LAWBREAKERS MR 10:00 am-11:15 am Lise V. Schreier (P)
33280 FREN 3466 L01 4 DISCOVERING FRENCH CINEMA MR 04:00 pm-05:15 pm Audrey Evrard (P)
33152 HIST 1000 E01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR U 01:00 pm-06:00 pm John J. Houston (P)
11304 HIST 1000 L01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR TF 02:30 pm-03:45 pm Edward Bristow (P)
30039 HIST 1000 L02 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR MW 01:00 pm-02:15 pm TBA
32796 HIST 1000 L03 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR MR 04:00 pm-05:15 pm TBA
10911 HIST 1000 R02 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR (EP1) MR 02:30 pm-03:45 pm Asif A. Siddiqi (P)
10913 HIST 1000 R03 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR MR 11:30 am-12:20 pm Jonathan M. Pettinato (P)
26480 HIST 1000 R04 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR (EP1) MR 02:30 pm-03:45 pm Jonathan M. Pettinato (P)
28824 HIST 1000 R05 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR TWF 12:30 pm-01:20 pm Edoardo M. Barsotti (P)
29569 HIST 1000 R06 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MOD EUR TWF 01:30 pm-02:20 pm Sephanie De Paola (P)
32300 HIST 3455 R01 4 20TH CENTURY IRELAND MR 10:00 am-11:15 am Johnathan M Pettinato (P)
32301 HIST 3635 R01 4 SCIENCE IN POPULAR CULTURE MR 11:30 am-12:45 pm Asif A Siddiqi (P)
32452 HIST 4308 L01 4 ANTISEMITISM W 11:30 pm-02:15 pm Daron Ben-Atar (P)
32535 HIST 4542 R01 4 SEM: ITALY THRU FOREIGN EYES F 03:30 pm-05:20 pm Silvana Patriarca
11504 INST 3000 L01 4 INTERNATIONAL STUDIES INTERNSHIP W 02:30 pm-05:15 pm Samuel Peleg (P)
32643 ITAL 3030 L01 4 CRIMINAL TALES MR 04:00 pm-05:15 pm Joseph Perricone (P)
32323 MLAL 3504 R01 4 ST: BERLIN TALES TF 02:30 pm-03:45 pm Maria Ebner (P)
34483 PHIL 3670 L01 4 EXISTENTIALISM TF 02:30 pm-03:45 pm Shiloh Whitney (P)
32496 THEO 3672 R01 4 CONTINENTAL PHIL OF RELIGION MR 10:00 am-11:15 am Christina Gschwandtner (P)
33724 POSC 3631 R01 4 CHINA & RUSSIA IN COMP PERSPECT (Glob) MR 10:00 am-11:15 am Olena Nikolayenko (P)
32325 SPAN 3800 R01 4 THE SPANISH DIASPORA MR 10:00 am-11:15 am Javier Jimenez-Belmonte (P)
32649 SPAN 3855 L01 4 FASCISMS/AESTHETICS-HISP.WORLD MR 02:30 pm-03:45 pm Cary Kasten (P)

Latin America

17682 AFAM 1600 R01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: AFRICA (Glob) TF 11:30 am-12:45 pm Jane K. Edward (P)
32397 AFAM 3037 L01 4 BEING AND BECOMING BLACK (Adv SS, Glob) MW 01:00 pm-02:15 pm Laurie R. Lambert (P)
32768 ANTH 3355 L01 4 CULTURE AND ANTICOLONIALISM (Adv SS) TF 01:00 pm-02:15 pm Elsa Mendoza-Rockwell (P)
29756 ENGL 3036 R01 4 LATIN AMERICAN SHORT STORY (Adv Lit) R 02:30 pm-04:30 pm Daniel T Contreras (P)
32295 HIST 1400 R01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: LATIN AMERICA (Glob,EP1) MR 10:00 am-11:15 am Sarah E. Penry (P)
33296 HIST 1400 R02 3 UNDRSTND HIST CHNGE: LATIN AMERICA (Glob,EP1) MR 11:30 am-12:45 pm Sarah E. Penry (P)
32307 HIST 3977 R01 4 LAT AMER HIST THRU FILM MR 02:30 pm-03:45 pm Sarah E Penry (P)
33650 LALS 3840 C01 4 LATIN AMERICAN CULTURE THROUGH FILM W 06:00 pm-08:45 pm Julio Ramos (P)
27037 LALS 4100 R01 4 SPEAKING FOR/AS THE OTHER (EP 4) TF 11:30 am-12:45 pm Ronald Mendez-Clark (P)
11504 INST 3000 L01 4 INTERNATIONAL STUDIES INTERNSHIP W 02:30 pm-05:15 pm Samuel Peleg (P)
32519 PHIL 3653 R01 4 LATIN AMERICAN PHILOSOPHY MR 04:00 pm-05:15 pm Samir Haddad (P)
33654 SOCI 3427 W01 4 HISPANICS/LATINOS IN THE USA W 07:00 pm-09:45 pm Luis Quiros (P)
32630 SPAN 3275 R01 4 MEXICAN SHORT FICTION TF 01:00 pm-02:15 pm Miguel Garcia (P)
32324 SPAN 3642 R01 4 SPAN.AM.LIT.&POPU.MUSIC MR 02:30 pm-03:45 pm Gioconda Marun (P)
32649 SPAN 3855 L01 4 FASCISMS/AESTHETICS-HISP.WORLD MR 02:30 pm-03:45 pm Carey Kasten (P)

Middle East & North Africa

32759 ANTH 2614 C01 4 URBANISM&CHANGE IN MIDDLE EAST W 06:00 pm-08:45 pm Claire D Panetta (P)
11317 HIST 1700 L01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MIDEAST: (Glob) MR 08:30 am-09:45 am Jean-Marc Oppenheim (P)
32637 HIST 3474 R01 4 THE ARAB-ISRAELI CONFLICT TWF 01:30 pm-02:20 pm Itay Eisinger (P)
11504 INST 3000 L01 4 INTERNATIONAL STUDIES INTERNSHIP W 02:30 pm-05:15 pm Samuel Peleg (P)
20002 MEST 4001 L01 4 SEM:MIDDLE EAST (Glob) T 02:30 pm-05:15 pm John P. Entelis (P)
32322 MLAL 3442 R01 4 ARAB CULTURE & NEWS MEDIA TF 02:30 pm-03:45 pm Mohamed Alsaidi (P)
32646 MLAL 3624 L01 4 MUSIC & NATION IN THE ARAB WORLD TF 10:00 am-11:15 am Mohamed Abdel Rahman
22100 THEO 3711 R01 3 SACRED TEXTS OF THE MIDEAST (Glob, Sac Texts) MR 08:30 am-09:45 am Kris Trujillo (P)
30324 THEO 3711 R02 3 SACRED TEXTS OF THE MIDEAST (Glob, Sac Texts ) MR 04:00 pm-05:15 pm Kris Trujillo (P)
30344 THEO 3711 R03 3 SACRED TEXTS OF THE MIDEAST (Glob, Sac Texts ) TF 01:00 pm-02:15 pm Emanuel Fiano (P)
32477 THEO 3715 L01 3 CLASSIC ISLAMIC TEXTS (Glob, Sac Texts) MR 10:00 am-11:15am Kathryn Kueny (P)
32683 THEO 3883 L01 4 MEDICINE AND HEALING IN ISLAM (EP 3, Glob) MR 02:30 pm-03:45 pm Kathryn Kueny (P)

International Track

32397 AFAM 3037 L01 4 BEING AND BECOMING BLACK (Adv SS, Glob) MW 01:00 pm-02:15 pm Laurie R. Lambert (P)
32333 AFAM 3192 C01 4 THE US AND AFRICA (Adv Hist) M 06:00 pm-08:45 pm Amir Idris (P)
32399 AFAM 3692 L01 4 SOCIAL CONSTRUCTION OF WOMEN (EP3) MR 02:30 pm-03:45 pm Lori Brooks (P)
29665 ANTH 1050 R01 3 ANTHRO FOCUS: HAZARDS & DISASTERS (EP1) TF 10:00 am-11:15 am TBA
10773 ANTH 2500 R01 4 TABOO:ANTHRO OF FORBIDDEN (Glob) MR 10:00 am-11:15 am Alan M. Trevithick (P)
32768 ANTH 3355 L01 4 CULTURE AND ANTICOLONIALISM (Adv SS) TF 01:00 pm-02:15 pm Elsa Mendoza-Rockwell (P)
32300 HIST 3455 R01 4 20TH CENTURY IRELAND MR 10:00 am-11:15 am Johnathan M Pettinato (P)
32301 HIST 3635 R01 4 SCIENCE IN POPULAR CULTURE MR 11:30 am-12:45 pm Asif A Siddiqi (P)
32452 HIST 4308 L01 4 ANTISEMITISM W 11:30 pm-02:15 pm Daron Ben-Atar (P)
32535 HIST 4542 R01 4 SEM: ITALY THRU FOREIGN EYES F 03:30 pm-05:20 pm Silvana Patriarca
11504 INST 3000 L01 4 INTERNATIONAL STUDIES INTERNSHIP W 02:30 pm-05:15 pm Samuel Peleg (P)
32643 ITAL 3030 L01 4 CRIMINAL TALES MR 04:00 pm-05:15 pm Joseph Perricone (P)
32323 MLAL 3504 R01 4 ST: BERLIN TALES TF 02:30 pm-03:45 pm Maria Ebner (P)
34483 PHIL 3670 L01 4 EXISTENTIALISM TF 02:30 pm-03:45 pm Shiloh Whitney (P)
32496 THEO 3672 R01 4 CONTINENTAL PHIL OF RELIGION MR 10:00 am-11:15 am Christina Gschwandtner (P)
33724 POSC 3631 R01 4 CHINA & RUSSIA IN COMP PERSPECT (Glob) MR 10:00 am-11:15 am Olena Nikolayenko (P)
32325 SPAN 3800 R01 4 THE SPANISH DIASPORA MR 10:00 am-11:15 am Javier Jimenez-Belmonte (P)
32649 SPAN 3855 L01 4 FASCISMS/AESTHETICS-HISP.WORLD MR 02:30 pm-03:45 pm Cary Kasten (P)

Latin America

17682 AFAM 1600 R01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: AFRICA (Glob) TF 11:30 am-12:45 pm Jane K. Edward (P)
32397 AFAM 3037 L01 4 BEING AND BECOMING BLACK (Adv SS, Glob) MW 01:00 pm-02:15 pm Laurie R. Lambert (P)
32768 ANTH 3355 L01 4 CULTURE AND ANTICOLONIALISM (Adv SS) TF 01:00 pm-02:15 pm Elsa Mendoza-Rockwell (P)
29756 ENGL 3036 R01 4 LATIN AMERICAN SHORT STORY (Adv Lit) R 02:30 pm-04:30 pm Daniel T Contreras (P)
32295 HIST 1400 R01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: LATIN AMERICA (Glob,EP1) MR 10:00 am-11:15 am Sarah E. Penry (P)
33296 HIST 1400 R02 3 UNDRSTND HIST CHNGE: LATIN AMERICA (Glob,EP1) MR 11:30 am-12:45 pm Sarah E. Penry (P)
32307 HIST 3977 R01 4 LAT AMER HIST THRU FILM MR 02:30 pm-03:45 pm Sarah E Penry (P)
33650 LALS 3840 C01 4 LATIN AMERICAN CULTURE THROUGH FILM W 06:00 pm-08:45 pm Julio Ramos (P)
27037 LALS 4100 R01 4 SPEAKING FOR/AS THE OTHER (EP 4) TF 11:30 am-12:45 pm Ronald Mendez-Clark (P)
11504 INST 3000 L01 4 INTERNATIONAL STUDIES INTERNSHIP W 02:30 pm-05:15 pm Samuel Peleg (P)
32519 PHIL 3653 R01 4 LATIN AMERICAN PHILOSOPHY MR 04:00 pm-05:15 pm Samir Haddad (P)
33654 SOCI 3427 W01 4 HISPANICS/LATINOS IN THE USA W 07:00 pm-09:45 pm Luis Quiros (P)
32630 SPAN 3275 R01 4 MEXICAN SHORT FICTION TF 01:00 pm-02:15 pm Miguel Garcia (P)
32324 SPAN 3642 R01 4 SPAN.AM.LIT.&POPU.MUSIC MR 02:30 pm-03:45 pm Gioconda Marun (P)
32649 SPAN 3855 L01 4 FASCISMS/AESTHETICS-HISP.WORLD MR 02:30 pm-03:45 pm Carey Kasten (P)

Middle East & North Africa

32759 ANTH 2614 C01 4 URBANISM&CHANGE IN MIDDLE EAST W 06:00 pm-08:45 pm Claire D Panetta (P)
11317 HIST 1700 L01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MIDEAST: (Glob) MR 08:30 am-09:45 am Jean-Marc Oppenheim (P)
32637 HIST 3474 R01 4 THE ARAB-ISRAELI CONFLICT TWF 01:30 pm-02:20 pm Itay Eisinger (P)
11504 INST 3000 L01 4 INTERNATIONAL STUDIES INTERNSHIP W 02:30 pm-05:15 pm Samuel Peleg (P)
20002 MEST 4001 L01 4 SEM:MIDDLE EAST (Glob) T 02:30 pm-05:15 pm John P. Entelis (P)
32322 MLAL 3442 R01 4 ARAB CULTURE & NEWS MEDIA TF 02:30 pm-03:45 pm Mohamed Alsaidi (P)
32646 MLAL 3624 L01 4 MUSIC & NATION IN THE ARAB WORLD TF 10:00 am-11:15 am Mohamed Abdel Rahman
22100 THEO 3711 R01 3 SACRED TEXTS OF THE MIDEAST (Glob, Sac Texts) MR 08:30 am-09:45 am Kris Trujillo (P)
30324 THEO 3711 R02 3 SACRED TEXTS OF THE MIDEAST (Glob, Sac Texts ) MR 04:00 pm-05:15 pm Kris Trujillo (P)
30344 THEO 3711 R03 3 SACRED TEXTS OF THE MIDEAST (Glob, Sac Texts ) TF 01:00 pm-02:15 pm Emanuel Fiano (P)
32477 THEO 3715 L01 3 CLASSIC ISLAMIC TEXTS (Glob, Sac Texts) MR 10:00 am-11:15am Kathryn Kueny (P)
32683 THEO 3883 L01 4 MEDICINE AND HEALING IN ISLAM (EP 3, Glob) MR 02:30 pm-03:45 pm Kathryn Kueny (P)

International Track

32397 AFAM 3037 L01 4 BEING AND BECOMING BLACK (Adv SS, Glob) MW 01:00 pm-02:15 pm Laurie R. Lambert (P)
32333 AFAM 3192 C01 4 THE US AND AFRICA (Adv Hist) M 06:00 pm-08:45 pm Amir Idris (P)
32399 AFAM 3692 L01 4 SOCIAL CONSTRUCTION OF WOMEN (EP3) MR 02:30 pm-03:45 pm Lori Brooks (P)
29665 ANTH 1050 R01 3 ANTHRO FOCUS: HAZARDS & DISASTERS (EP1) TF 10:00 am-11:15 am TBA
10773 ANTH 2500 R01 4 TABOO:ANTHRO OF FORBIDDEN (Glob) MR 10:00 am-11:15 am Alan M. Trevithick (P)
32768 ANTH 3355 L01 4 CULTURE AND ANTICOLONIALISM (Adv SS) TF 01:00 pm-02:15 pm Elsa Mendoza-Rockwell (P)
32300 HIST 3455 R01 4 20TH CENTURY IRELAND MR 10:00 am-11:15 am Johnathan M Pettinato (P)
32301 HIST 3635 R01 4 SCIENCE IN POPULAR CULTURE MR 11:30 am-12:45 pm Asif A Siddiqi (P)
32452 HIST 4308 L01 4 ANTISEMITISM W 11:30 pm-02:15 pm Daron Ben-Atar (P)
32535 HIST 4542 R01 4 SEM: ITALY THRU FOREIGN EYES F 03:30 pm-05:20 pm Silvana Patriarca
11504 INST 3000 L01 4 INTERNATIONAL STUDIES INTERNSHIP W 02:30 pm-05:15 pm Samuel Peleg (P)
32643 ITAL 3030 L01 4 CRIMINAL TALES MR 04:00 pm-05:15 pm Joseph Perricone (P)
32323 MLAL 3504 R01 4 ST: BERLIN TALES TF 02:30 pm-03:45 pm Maria Ebner (P)
34483 PHIL 3670 L01 4 EXISTENTIALISM TF 02:30 pm-03:45 pm Shiloh Whitney (P)
32496 THEO 3672 R01 4 CONTINENTAL PHIL OF RELIGION MR 10:00 am-11:15 am Christina Gschwandtner (P)
33724 POSC 3631 R01 4 CHINA & RUSSIA IN COMP PERSPECT (Glob) MR 10:00 am-11:15 am Olena Nikolayenko (P)
32325 SPAN 3800 R01 4 THE SPANISH DIASPORA MR 10:00 am-11:15 am Javier Jimenez-Belmonte (P)
32649 SPAN 3855 L01 4 FASCISMS/AESTHETICS-HISP.WORLD MR 02:30 pm-03:45 pm Cary Kasten (P)

Latin America

17682 AFAM 1600 R01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: AFRICA (Glob) TF 11:30 am-12:45 pm Jane K. Edward (P)
32397 AFAM 3037 L01 4 BEING AND BECOMING BLACK (Adv SS, Glob) MW 01:00 pm-02:15 pm Laurie R. Lambert (P)
32768 ANTH 3355 L01 4 CULTURE AND ANTICOLONIALISM (Adv SS) TF 01:00 pm-02:15 pm Elsa Mendoza-Rockwell (P)
29756 ENGL 3036 R01 4 LATIN AMERICAN SHORT STORY (Adv Lit) R 02:30 pm-04:30 pm Daniel T Contreras (P)
32295 HIST 1400 R01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: LATIN AMERICA (Glob,EP1) MR 10:00 am-11:15 am Sarah E. Penry (P)
33296 HIST 1400 R02 3 UNDRSTND HIST CHNGE: LATIN AMERICA (Glob,EP1) MR 11:30 am-12:45 pm Sarah E. Penry (P)
32307 HIST 3977 R01 4 LAT AMER HIST THRU FILM MR 02:30 pm-03:45 pm Sarah E Penry (P)
33650 LALS 3840 C01 4 LATIN AMERICAN CULTURE THROUGH FILM W 06:00 pm-08:45 pm Julio Ramos (P)
27037 LALS 4100 R01 4 SPEAKING FOR/AS THE OTHER (EP 4) TF 11:30 am-12:45 pm Ronald Mendez-Clark (P)
11504 INST 3000 L01 4 INTERNATIONAL STUDIES INTERNSHIP W 02:30 pm-05:15 pm Samuel Peleg (P)
32519 PHIL 3653 R01 4 LATIN AMERICAN PHILOSOPHY MR 04:00 pm-05:15 pm Samir Haddad (P)
33654 SOCI 3427 W01 4 HISPANICS/LATINOS IN THE USA W 07:00 pm-09:45 pm Luis Quiros (P)
32630 SPAN 3275 R01 4 MEXICAN SHORT FICTION TF 01:00 pm-02:15 pm Miguel Garcia (P)
32324 SPAN 3642 R01 4 SPAN.AM.LIT.&POPU.MUSIC MR 02:30 pm-03:45 pm Gioconda Marun (P)
32649 SPAN 3855 L01 4 FASCISMS/AESTHETICS-HISP.WORLD MR 02:30 pm-03:45 pm Carey Kasten (P)

Middle East & North Africa

32759 ANTH 2614 C01 4 URBANISM&CHANGE IN MIDDLE EAST W 06:00 pm-08:45 pm Claire D Panetta (P)
11317 HIST 1700 L01 3 UNDRSTND HIST CHNGE: MIDEAST: (Glob) MR 08:30 am-09:45 am Jean-Marc Oppenheim (P)
32637 HIST 3474 R01 4 THE ARAB-ISRAELI CONFLICT TWF 01:30 pm-02:20 pm Itay Eisinger (P)
11504 INST 3000 L01 4 INTERNATIONAL STUDIES INTERNSHIP W 02:30 pm-05:15 pm Samuel Peleg (P)
20002 MEST 4001 L01 4 SEM:MIDDLE EAST (Glob) T 02:30 pm-05:15 pm John P. Entelis (P)
32322 MLAL 3442 R01 4 ARAB CULTURE & NEWS MEDIA TF 02:30 pm-03:45 pm Mohamed Alsaidi (P)
32646 MLAL 3624 L01 4 MUSIC & NATION IN THE ARAB WORLD TF 10:00 am-11:15 am Mohamed Abdel Rahman
22100 THEO 3711 R01 3 SACRED TEXTS OF THE MIDEAST (Glob, Sac Texts) MR 08:30 am-09:45 am Kris Trujillo (P)
30324 THEO 3711 R02 3 SACRED TEXTS OF THE MIDEAST (Glob, Sac Texts ) MR 04:00 pm-05:15 pm Kris Trujillo (P)
30344 THEO 3711 R03 3 SACRED TEXTS OF THE MIDEAST (Glob, Sac Texts ) TF 01:00 pm-02:15 pm Emanuel Fiano (P)
32477 THEO 3715 L01 3 CLASSIC ISLAMIC TEXTS (Glob, Sac Texts) MR 10:00 am-11:15am Kathryn Kueny (P)
32683 THEO 3883 L01 4 MEDICINE AND HEALING IN ISLAM (EP 3, Glob) MR 02:30 pm-03:45 pm Kathryn Kueny (P)

International Track

32397 AFAM 3037 L01 4 BEING AND BECOMING BLACK (Adv SS, Glob) MW 01:00 pm-02:15 pm Laurie R. Lambert (P)
32333 AFAM 3192 C01 4 THE US AND AFRICA (Adv Hist) M 06:00 pm-08:45 pm Amir Idris (P)
32399 AFAM 3692 L01 4 SOCIAL CONSTRUCTION OF WOMEN (EP3) MR 02:30 pm-03:45 pm Lori Brooks (P)
29665 ANTH 1050 R01 3 ANTHRO FOCUS: HAZARDS & DISASTERS (EP1) TF 10:00 am-11:15 am TBA
10773 ANTH 2500 R01 4 TABOO:ANTHRO OF FORBIDDEN (Glob) MR 10:00 am-11:15 am Alan M. Trevithick (P)
32768 ANTH 3355 L01 4 CULTURE AND ANTICOLONIALISM (Adv SS) TF 01:00 pm-02:15 pm Elsa Mendoza-Rockwell (P)
22355 ANTH 2619 R01 4 MAGIC,SCIENCE & RELIGION (Glob) MR 08:30 am-09:45 am Katia Yurguis (P)
31320 ANTH 2886 L01 4 ANTHRO OF GENDER & SEXUALITY MW 01:00 pm-02:15 pm Aseel Sawalha (P)
32747 ANTH 3351 C01 4 COMPARATIVE CULTURES T 06:00 pm-08:45 pm Goutam Gajula (P)
32762 ANTH 3351 L01 4 COMPARATIVE CULTURES TF 08:30 am-09:45 am Dan Mai (P)
32763 ANTH 3351 L02 4 COMPARATIVE CULTURES TF 10:00 am-11:15 am Elsa Mendoza-Rockwell (P)
10779 ANTH 3351 R01 4 COMPARATIVE CULTURES (Glob, Adv SS) TF 02:30 pm-03:45 pm Dan T. Mai (P)
10781 ANTH 3351 R02 4 COMPARATIVE CULTURES (Glob, Adv SS) MR 08:30 am-09:45 am Alan M. Trevithick (P)
11721 ANTH 3725 L01 4 CULTURE AND CULTURE CHANGE MW 11:30 am-12:45 pm Aseel Sawalha (P)
27152 ANTH 4114 R01 4 HEALTH HEALING & SOCIAL JUSTICE (Glob, ICC ) MR 04:00 pm-05:15 pm TBA
24776 ANTH 4373 R01 4 ENVIRO & HUMAN SURVIVAL (Glob, ICC) TF 08:30 am-09:45 am Allan S. Gilbert (P)
24777 ANTH 4490 R01 4 ANTHRO POLITICAL VIOLENCE (ICC) MR 02:30 pm-03:45 pm Kimberly E. Consroe (P)
33576 ARHI 2550 L01 4 20TH CENTURY ART TF 11:30 am-12:45 pm Nicholas K Parkinson (P)
27276 COLI 4320 L01 4 READING THE INDIAN OCEAN WORLD W 11:30 am-02:15 pm Fawzia Mustafa (P)
33139 COMC 3268 R01 4 MEDIA AND NATIONAL IDENTITY (Adv SS, Glob) TF 11:30 am-12:45 pm Kimberly Casteline (P)
33866 COMC 3380 L01 4 INTERNATIONAL COMMUNICATION T 02:30 pm-05:15 pm Luisita Torregrosa, (P)
29825 COMC 3380 R01 4 INTERNATIONAL COMMUNICATION (Glob, Adv SS) T 02:30 pm-05:15 pm Margot Hardenbergh (P)
32338 ECON 3210 C01 4 ECONOMICS OF DEVELOPMENT M 06:00 pm-08:45 pm Stephen Metzger (P)
29934 ECON 3210 L01 4 ECONOMICS OF EMERGING NATIONS (Adv SS) MW 01:00 pm-02:15 pm Patricia Gomez- Gonzales (P)
23173 ECON 3211 L01 4 ECONOMICS OF EMERGING NATIONS (Adv SS) MW 01:00 pm-02:15 pm Patricia Gomez- Gonzales (P)
15200 ECON 3240 R01 4 WORLD POVERTY (Glob, Adv SS) MR 04:00 pm-05:15 pm TBA
11025 ECON 3244 R01 4 INT'L ECONOMIC POLICY TF 01:00 pm-02:15 pm Giacomo Santangelo (P)
15260 ECON 3244 R02 4 INT'L ECONOMIC POLICY TF 02:30 pm-03:45 pm Giacomo Santangelo (P)
32423 ECON 3346 L01 4 INTERNATIONAL ECONOMICS MR 04:00 pm-05:15 pm Stephen Metzger (P)
32578 ECON 3347 R01 4 INTERNATIONAL FINANCE MR 04:00 pm-05:15 pm Ralf Hepp (P)
15725 ECON 5510 R01 3 INTERNATIONAL ECONOMIC POLICY R 07:30 pm-09:20 pm Henry Schwalbenberg (P)
15727 ECON 5570 R01 3 GLOBAL FINANCIAL MARKETS T 07:30 pm-09:20 pm Erick Rengifo Minaya (P)
32544 ENGL 3359 R01 4 ASIAN DIASPORIC LITERATURES (Adv Lit) TF 10:00 am-11:15 am James Y Kim (P)
32433 ENGL 4137 L01 4 HYSTERIA/SEXUALITY/UNCONSCIOUS (ICC) T 02:30 pm-05:15 pm Anne G Hoffman (P)
32977 FNBU 4450 E01 3 GLOBAL INVESTMENTS T 06:30 pm-09:15 pm TBA
32821 FNBU 4450 L01 3 GLOBAL INVESTMENTS M 05:00 pm-07:45 pm James McCann (P)
32301 HIST 3635 R01 4 SCIENCE IN POPULAR CULTURE MR 11:30 am-12:45 pm Asif A Siddiq (P)
32306 HIST 3880 R01 4 HISTORY OF THE COLD WAR TF 10:00 am-11:15 am Christopher R Dietrich (P)
32449 HIST 3994 L01 4 HISTORY OF CLIMATE CHANGE MR 10:00 am-11:15 am Steven Stoll (P)
32536 HIST 4726 R01 4 SEM: QUESTIONS OF GLOBAL CAP T 03:30 pm-05:20 pm Samantha Iyer (P)
32452 HIST 4308 L01 4 ANTISEMITISM W 11:30 pm-02:15 pm Doron Ben-Atar (P)
15377 HPLC 2610 L01 3 GLOBALIZATION: SEMINAR (Honors Program) T 04:00 pm-06:45 pm Elsa Mendoza-Rockwell
26950 HUST 4001 L01 4 HUMANITARIAN ACTION M 02:30 pm-05:15 pm (TPB) A
31344 HUST 4001 R01 4 HUMANITARIAN ACTION T 02:30 pm-05:15 pm TBA
33197 HUST 4200 R01 4 FORCED MIGRATION W 11:30 am-02:15 pm TBA
30110 HUST 4500 L01 5 IHA FOREIGN SERVICE PROG R 02:30 pm-05:15 pm TBA
33199 HUST 4500 R01 5 IHA FOREIGN SERVICE PROG M 02:30 pm-05:15 pm TBA
31345 HUST 4800 R01 4 INTERNATL HUMANITARIAN INTERN W 02:30 pm-05:15 pm TBA
11504 INST 3000 L01 4 INTERNATIONAL STUDIES INTERNSHIP W 02:30 pm-05:15 pm Samuel Peleg (P)
32808 INST 3859 L01 4 POST-1945: A GLOBAL HISTORY TF 02:30 pm-03:45 pm Michael Marme' (P)
32810 INST 4620 C01 4 THE WORLD OF DEM (EP4, also offered as POSC 4620) M 06:00 pm-08:45 pm Thomas De Luca (P)
32643 ITAL 3030 L01 4 CRIMINAL TALES MR 04:00 pm-05:15 pm Joseph Perricone (P)
33985 MLAL 3535 R01 4 BUILDING THE IDEAL CITY W 11:30 am-02:15 pm Susanna Bersella (P)
19111 NSCI 1040 L01 3 PEOPLE AND THE LIVING ENVIRONMENT M 02:30 pm-05:15 pm Grace Vernon (P)
32488 PHIL 3711 L01 4 HUMANITARIANISM AND PHILOSOPHY TF 01:00 pm-02:15 pm Jeffrey Flynn (P)
29599 PHIL 3990 R01 4 ENVIRON WORLDVIEWS & ETHICS W 11:30 am-02:15 pm Edward Van Buren (P)
11110 POSC 2501 R01 4 INTRO TO INTERNATIONAL POLITICS MR 05:30 pm-06:45 pm Asha Castleberry (P)</